سفر دریایی در مدیترانه همراه با بان کی مون، موگرینی و رنتزی

دبیرکل سازمان ملل متحد به همراه نخست وزیر ایتالیا و رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا برای همدردی با تراژدی غرق کشتی حامل مهاجران به سفر دریایی در مدیترانه می‌روند.

دبیرکل سازمان ملل متحد به همراه نخست وزیر ایتالیا و رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا برای همدردی با تراژدی غرق کشتی حامل مهاجران به سفر دریایی در مدیترانه می‌روند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا، متئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل قرار است سوار بر یک ناو نیروی دریایی ایتالیا در ساحل سیسیل به گشت‌زنی دریایی در مدیترانه بپردازند و با این کار اوضاع را در منطقه ارزیابی کرده و با اقدامات اروپا در تامین امنیت جان مهاجرانی که از این دریا عبور می‌کنند اعلام همبستگی کنند. البته جزئیات این سفر هنوز مشخص نشده است.

این سفر دریایی نمادین یک هفته پس از غرق شدن کشتی حامل 750 مهاجر در ساحل لیبی رخ می‌دهد، مسیری که بدترین محل عبور صدها مهاجر آفریقایی است که می‌خواهند به اروپا بروند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود بر ضرورت یک اقدام مشترک برای رویارویی با مساله مهاجرت تاکید کرده است.

رهبران اتحادیه اروپا که به خاطر دستیابی به یک توافق برای رویارویی با مساله مهاجرت تحت فشار هستند، مذاکرات فوق العاده‌ای را روز پنج شنبه برگزار کرده و خواستار سه برابر شدن کمک‌های مالی برای انجام تحقیقات و تفحص دریایی و عملیات نجات در مدیترانه شدند.

اتحادیه اروپا همچنین خواستار تایید سازمان ملل برای انجام عملیات نظامی توسط این اتحادیه به منظور مقابله با قاچاقچیان انسان شد و انگلیس و فرانسه نیز خواستار قطعنامه‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل برای مقابله با قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی در آب‌های اطراف لیبی شده‌اند.

همچنین رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است به زودی به نیویورک برود تا با مقام‌های مسئول سازمان ملل در این باره گفت‌وگو کند.

روز چهارشنبه وی قرار است در واشنگتن با جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کند.

انتهای پیام

کد N802748