جهانگیری: به اهداف طرح تحول سلامت دست یافته‌ایم

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

معاون اول رییس‌جمهور گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده به دولت بیش از 90 درصد از اهداف طرح تحول سلامت محقق شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری در همایش ایمنی غذا با اشاره به اینکه سلامت یکی از نیازهای اساسی مردم هر جامعه‌ای است، اظهار کرد: سلامت زیربنای هر فعالیت اقتصادی و اجتماعی است، به همین دلیل سلامت باید یکی از اولویت‌های اصلی دولت‌ها باشد.

وی افزود: یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های حکمرانی خوب، سلامت شهروندان و توجه حاکمان به این مساله است. سلامت در توسعه پایدار یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها است. دولت جهت‌گیری توسعه پایدار را در برنامه خود قرار داده و به این جمع‌بندی رسیده است که مساله سلامت باید در اولویت قرار گیرد بنابراین به اجرای طرح تحول سلامت روی آورد البته در آن دوره وضعیت بغرنجی در دارو و درمان وجود داشت اما وزیر بهداشت جهت‌گیری کلی دولت را به برنامه طرح تحول نظام سلامت تبدیل کرد.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در ارزیابی از این طرح، گفت: وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت اطلاعات و استانداری‌ها گزارش‌هایی از نحوه اجرای طرح تحول سلامت تهیه کرده‌اند و بر اساس این گزارش‌ها بیش از 90 درصد اهداف این طرح محقق شده است. یکی از مهم‌ترین اهداف این طرح کاهش هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی بود که به این هدف دست یافتیم. اکنون این هزینه‌ها در شهرها به شش درصد و در روستاها به سه درصد رسیده است.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز دیگر بحران دارو در کشور نداریم و با اجرای این طرح هشت میلیون نفر بیمه شدند. همچنین تجهیزات مورد نیاز بستری بیماران در بیمارستان‌ها تامین شده تا بیمار به خارج از بیمارستان ارجاع داده نشود. وضعیت بیمارستان‌ها هم سامان داده شده و حضور پزشکان در مناطق محروم افزایش یافته است.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه اکنون رضایت خوبی با اجرای این طرح در میان مردم ایجاد شده است، گفت: استمرار این طرح از سیاست‌های اصلی دولت است. البته ما با آغوش باز پذیرای انتقادات به این طرح هستیم تا بتوانیم اشکالات آن را رفع کنیم.

جهانگیری در ادامه اظهار کرد: یکی از موفقیت‌های ایران بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شبکه وسیع بهداشت بود که این شبکه تا روستاها نفوذ یافت. ما باید همچنان این شبکه را دنبال کنیم و به گونه‌ای عمل کنیم که مردم رضایتمندی دائمی داشته باشند. بدین منظور باید منابع مالی طرح تحول سلامت را تامین کنیم که دولت از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها این منابع را تامین می‌کند. وزیر بهداشت هم بسیار پیگیر تامین منابع مالی این طرح است.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین تاکید کرد: کنترل بر هزینه‌ها یک نیاز جدی است. دولت تلاش می‌کند منابع لازم برای اجرای طرح تحول سلامت را تامین کند، ولی ما انتظار داریم منابع مالی در جای خود هزینه شود، زیرا دولت در شرایط سختی قرار دارد. اکنون هر بشکه نفت فقط 50 دلار به فروش می‌رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بخش خصوصی در سال‌های گذشته برای ورود به بخش درمان انگیزه پیدا کرده است. اکنون بخش خصوصی نباید احساس کند به دلیل اجرای طرح تحول سلامت آسیب می‌بیند. ما به بخش خصوصی اطمینان می‌دهیم که دولت از آنها حمایت می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهور در پایان با اشاره به اینکه در اجرای طرح تحول سلامت باید توازون مناطق مختلف حفظ شود و مناطق محروم نیز از مزایای این طرح بهره ببرند، افزود: ما به دنبال برقراری عدالت در میان کادر درمانی نیز هستیم.

انتهای پیام

کد N802604