تحولات یمن؛

ناامنی درمرزهای عربستان/ پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا برفراز صنعا

سیاسی

ناامنی در مرزهای عربستان، بسته شدن گذرگاه الودیعه در مرز یمن و پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء از جمله تحولات امروز یمن به شمار می روند.

یک شنبه ۹۴/۲/۶

۱۰:۴۶ ناامنی در مرزهای عربستان/ بسته شدن گذرگاه الودیعه در مرز یمن

مقامات سعودی گذرگاه الودیعه را در مرزهای یمن واقع در منطقه نجران مسدود کردند.

این منبع همچنین از درگیری میان نیروهای مردمی یمن و مرزبانان سعودی در منطقه مرزی جازان خبر دادند.

پایگاه یمن الان نیز از وقوع درگیریهای مشابه در منطقه مرزی حرض میان قبایل یمنی و مرزبانان سعودی خبر داد.

بر این اساس این درگیریها تاکنون ادامه دارد و گزارشی از شمار تلفات و زخمی های این درگیری در دست نیست.

۱۰:۳۴ عذر بدتر از گناه سعودیها در توجیه حمله به یمن

«احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان در گفتگوی تلفنی با شبکه ماهواره ای «القاهره و الناس» اعلام کرد که عملیات موسوم به طوفان کوبنده به درخواست «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن صورت گرفته بود و پایان این عملیات نیز به درخواست هادی بوده است.

این در حالی است که العسیری هادی را رئیس جمهوری رسمی یمن نامید و با ارائه اظهارات فوق قصد داشت تا تجاوز عربستان را به یمن که ظرف یک ماه گذشته حدود چهار هزار شهید و زخی برجا گذاشته است را یک اقدام مشروع و قانونی جلوه دهد.

حال آنکه هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن اختیارات قانونی در عرصه سیاسی و نظامی یمن ندارد و صلاحیت خود را در این عرصه از دست داده است.

حملات بی هدف جنگند های ائتلاف در حالی منجر به شهادت غیر نظامیان یمنی و تخریب ساختارهای شهری این کشور می شود که هادی همچنان در ریاض به سر برده و پیوسته در دیدار با مقامات سعودی از حملات وحشیانه ائتلاف به یمن قدردانی می کند.

۹:۱۶ تظاهرات گسترده مردم بحرین در همبستگی با مردم یمن

شهروندان بحرینی در شهرهای مختلف این کشور با برگزاری تظاهرات گسترده علیه ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان حمله به مناطق مختلف یمن را محکوم کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با در دست داشتن پلاکاردهایی ضمن محکوم کردن تجاوز به یمن بر همبستگی خود با مردم این کشور تاکید کردند.

شهروندان بحرینی شرکت کننده در این تظاهرات همچنین با سر دادن شعارهایی توطئه های صهیونیستی- سعودی را علیه ملتهای مسلمان و آزاد را محکوم به شکست عنوان کردند.

عملیات نظامی عربستان به همراه برخی کشورهای عربی به یمن موسوم به طوفان کوبنده از ششم فروردین ماه سال جاری آغاز شد و  از چهارشنبه هفته گذشته تحت عنوان عملیات موسوم به بازگشت امید همچنان ادامه دارد.

۸:۵۹ عربستان گذرگاه الودیعه در مرزهای یمن را بست

نیروهای مرزی عربستان سعودی با حوثی ها در منطقه مرزی «جازان» درگیر شدند.

مسئولان سعودی از بیم درگیری ها گذرگاه «الودیعه» در مرزهای یمن واقع در استان شروره در منطقه نجران را بستند.

۸:۴۸ پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء

منابع امنیتی یمن اعلام کردند که هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز آسمان صنعاء پایتخت یمن به پرواز درآمد.

به جزئیات بیشتری اشاره نشده است. آمریکا یکی از کشورهایی است که از تجاوز عربستان سعودی به یمن که از ششم فروردین آغاز شده است به شدت حمایت می کند.

فعال مخالف رژيم آل سعود: عربستان در ماجراجویی های نظامی غرق شده است

خانم «مضاوي رشيد» فعال مخالف رژيم آل سعود كه چند سالي است استاد دانشگاه اقتصاد و سياست لندن شده، با انتشار مطلبي در صفحه شخصي اش در تويتر، ضمن انتقاد از آل سعود افزود: ضرب المثل مي گويد «اگر مي خواهي در يك جنگ شكست بخوري بايد در چند جبهه مبارزه كني». عربستان از يكسو خود را درگير رقابت و نزاع با ايران كرده و از سوي ديگر با داعش در جنگ است و اخيرا هم جنگ در جبهه اي جديد بنام يمن را آغاز كرده که نتيجه آن شكست است.

وي در ادامه اين مطلب نوشت: متأسفانه آنها (آل سعود) به جاي تلاش براي بهبود وضعيت داخلي كشور و تقويت جامعه مدني و آزاد كردن زندانيان سياسي و زندانيان آزادي بيان، كشورمان را درگير ماجراجويی های نظامي كرده اند كه ناموفق هم هستند.

مضاوي رشيد افزود: كشيده شدن كشورهای كوچک به طرح سعودی براي تسلط بر منطقه، براي اين كشورها هزينه هنگفتي در پي دارد به طوری که آنها در آينده امنيت اجتماعي شان را از دست خواهند داد لذا مي بينيم كه بحرين به ايالتی از ايالت هاي سعودي تبديل شده است. به اعتقاد این استاد دانشگاه سرنوشت حكومت بحرين به حكومت سعودي گره خورده است. اگر حاكميت اين كشور به درخواست هاي اصلاح پاسخ مثبت مي داد، اكنون كشوري مستقل بود.

فعال مخالف رژيم آل سعود همچنين نوشت: حاكميت كويت نیز به جاي تن دادن به درخواست هاي ملتش، به آغوش رژيم سعودي رفت زيرا فكر مي كرد كه برايش بهتر است. اما قطر هر روز تغيير موضع مي دهد و يک روز با ریاض همراه است و يک روز عليه آن. نمي شود فهميد كه همپيمان سعودي است يا رقيب اين كشور.

خانم «مضاوي رشيد» در پايان مطلبش آورده است: اما امارات متحده عربي در ظاهر دوست عربستان است و در پنهان دشمن اين كشور لذا در يمن و ديگر كشورها هم دوستاني دارد كه مخالف سعودي هستند. لذا امروز مي بينيم كه يک شهروند بحريني يا كويتي مي تواند از حاكميت خودش انتقاد كند اما جرأت انتقاد از عربستان را ندارد. در این میان سلطنت عمان همچنان نقش بازيگر بي طرف و ميانجي را بازي مي كند همانطور كه در گذشته بوده و همين طور هم باقي خواهد ماند.