المرزوقی: انقلاب تونس اهداف خود را محقق نکرد

سیاسی

رئیس جمهوری سابق تونس با بیان اینکه انقلاب این کشور اهداف خود را تاکنون محقق نکرده است، گفت: من اشتباه کردم که در سایه تشدید فساد در کشور از منصب خود استعفا ندادم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق تونس در افتتاحیه کنفرانسی که به مناسبت تاسیس جریان سیاسی "جنبش شهروندان" به رهبری وی برگزار شده بود، گفت: من اشتباه کردم که در سایه افزایش فساد در کشور از منصب ریاست جمهوری استعفا ندادم.

وی افزود: من باید اعتراف کنم که اهداف انقلابی که به سرنگونی نظام سابق در سال 2011 انجامید به رغم نتایج مثبتی که داشته از جمله تدوین قانون اساسی جدید، اهداف خود را محقق نکرده است.

المرزوقی خاطرنشان کرد: ما در خصوص شهداء و خانواده‌ها منصفانه عمل نکردیم. جنگ علیه فساد به راه نینداختیم و ابزار اقتصادی را برای انقلاب ایجاد نکردیم، اقدامات جدی اتخاذ نکردیم و وارد اصلاحات ریشه‌ای و مطلوب در اقتصاد، آموزش، دستگاه قضایی و رسانه‌ها نشدیم.

وی بار دیگر خواهان آزادی محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر و تمامی زندانیان سیاسی در این کشور شد و همبستگی خود را با فعالان مصری که به روش مسالمت آمیز پایبندند اعلام کرد.

المرزوقی هم‌چنین خواهان لغو مجازات اعدام در قانون اساسی تونس شد و استبداد و تروریسم را دو روی یک سکه خواند.

انتهای پیام

کد N802282