تظاهرات هزاران بحرینی‌ در محکومیت ادامه تجاوزگری‌های عربستان به یمن

سیاسی

هزاران تن از مردم بحرین با برگزاری تظاهرات گسترده در تعدادی از شهرها و مناطق این کشور ضمن محکوم کردن ادامه تجاوز نظامی عربستان به یمن، آزادی هرچه سریع‌تر دبیر کل جمعیت الوفاق را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی العهد لبنان، شرکت کنندگان در این تظاهرات‌ که در غرب منامه و شماری از شهرهای بحرین برگزار شد پلاکاردهایی در محکومیت عربستان حمل کرده و شعارهایی را در اعلام هبستگی ملت بحرین با مردم یمن در مقابل این تجاوز نظامی ظالمانه سر دادند.

تظاهرکنندگان تاکید کردند که شکست سرنوشت حتمی تمامی طرح‌های توطئه جویانه صهیونیستی ‌- عربستانی علیه ملت‌های آزاد اسلامی است.

در این تظاهرات که تحت عنوان "ای آل سعود بس کنید" برگزار شده بود شرکت کنندگان عربستان را مسئول اوضاع فعلی شیعیان بحرین دانسته و اعلام کردند که عربستان از چهار سال قبل حمله به مردم بحرین را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون سرکوب مردم آزادی خواه بحرین در این کشور ادامه دارد.

در همین حال تعدادی از فعالان حقوقی از اتباع یمنی و کشورهای عربی در لندن راهپیمایی و تجمع اعتراض آمیزی را در مقابل سفارت عربستان برگزار کردند.

در سخنرانی‌هایی که در این تجمع اعتراض آمیز و با مشارکت چندین سازمان حقوقی برگزار شد نقض عهد عربستان برای توقف این حملات و همچنین ادامه کشتار کودکان و زنان و تخریب زیرساخت‌ها محکوم شد. شرکت کنندگان این اقدامات نظام سعودی را نقض آشکار حقوق بشر و تجاوز به یک کشور همسایه و نقض حاکمیت آن و عدم اجرای تمامی عرف‌ و منشورهای بین‌المللی خواندند.

شرکت کنندگان در این تجمع از سازمان ملل خواستند تا از قطعنامه خود علیه یمن که به عنوان سرپوشی قانونی بر تجاوزهای پیاپی به یمن و استفاده از سلاح‌های ویرانگر صادر شده است رجوع کند.

در شعارهایی که در این تجمع‌ها سر داده شد به نقض عربستان سعودی در حمایت مالی از جنگ‌ها در تعدادی از کشورهای عربی که با ادعای دفاع از مردم و پشتیبانی از انقلاب‌ها صورت می‌گیرد اشاره شد.

همچنین تظاهرکنندگان با در دست داشتن تصاویر شیخ علی سلمان، دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین آزادی هرچه سریعتر وی را خواستار شده و ادامه بازداشت سلمان را محکوم کردند.

عفو بین الملل نیز بار دیگر از مقامات رژیم آل خلیفه خواست تا علی سلمان را فورا آزاد کنند.

این سازمان در بیانیه خود خواهان رعایت حق آزادی بیان و لغو قوانین سرکوبگرانه در بحرین شد و اعلام کرد علی سلمان تنها به خاطر اقدامات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان بازداشت است.

انتهای پیام

کد N802157