صالحی با اشاره به دور جدید مذاکرات:

ابهامات فکت‌شیت آمریکا در حال برطرف شدن است

دكتر علي‌اكبر صالحي,رييس‌ سازمان انرژي اتمي ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آمريكا,مذاكرات هسته‌اي

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بخشی از ابهام‌هایی که پس از مذاکرات سوییس و با انتشار فکت‌شیت آمریکایی نسبت به مواضع طرف مقابل بویژه آمریکا ایجاد شده بود، در مذاکرات وین ابهام‌زدایی شده است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی‌اکبر صالحی در سخنانی در برنامه تلویزیونی نگاه یک، اظهار کرد: در مذاکرات لوزان در ارتباط با مسائل فنی و در ارتباط با تحریم‌ها،‌ مسائل حقوقی، مفاهیم مشترکی بدست آمد که از اول اسفند 1393 تا اواسط فروردین 94 مذاکراتی به طور فشرده برای رسیدن به این فهم مشترک صورت گرفت تا اینکه به بیانیه سوییس رسیدیم.

وی ادامه داد: الان باید این مفاهیم مشترک را تبدیل به توافقی کنیم که تعهدآور باشد؛ چراکه تا به امروز برای دو طرف تعهدی در بر ندارد.

صالحی با اشاره به مذاکرات هفته اخیر در وین که در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار شد، گفت: در این مذاکرات روی تحریم‌ها بیشتر تمرکز بود. مسائل فنی و حقوقی روشن است اما با توجه به انتشار فکت‌شیت آمریکایی تردید‌ها و ابهاماتی نسبت به آنچه طرف مقابل و بویژه آمریکا در مذاکرات لوزان گفته بود، ایجاد شد به نوعی که در فکت شیت آمریکایی درست و نادرست با یکدیگر مخلوط شده بود و تشویش فکری ایجاد کردند اما در مذاکرات وین مجدداً روی این مسائل بحث شده و تا جایی که اطلاع دارم مقداری از ابهاماتی که به واسطه فکت شیت آمریکایی ایجاد شده بود، برطرف شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره رفتار آمریکایی‌ها در ارائه برداشت متفاوت از تفاهم‌های مذاکرات سوییس، اظهار کرد: طرف مقابل سعی می‌کند از هر ابزاری استفاده کند تا شاید شرایط بهتر و دست بالا را در مذاکرات داشته باشد مثل استفاده از رسانه‌ها یا عصبانی کردن طرف مقابل. آن‌ها به خاطر اینکه امپراطوری رسانه‌ای دستشان است احساس می‌کنند دست برتر را دارند ولی حقیقت چیزی نیست که پنهان بماند.

وی همچنین تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم از طریق رسانه گفت‌وگو کنیم، چراکه ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد. وقتی توافق حاصل شد و نتایج بدست آمد راحت‌تر می‌توان درباره مذاکرات گفت‌وگو کرد اما باید بگویم در همین مذاکرات وین هفته اخیر بخشی از مسائلی که آن‌ها مورد تشکیک قرار داده بودند ابهام‌زدایی شده است.

صالحی در پاسخ به اینکه مقام معظم رهبری تاکید کردند اطلاعات مهم از مذاکرات در اختیار مردم قرار گیرد و برخی مسئولان نیز بر لزوم انتشار فکت‌شیت ایرانی تاکید کرده‌اند، تصریح کرد: من امروز متوجه شده‌ام که رسانه‌های رسمی کشورمان نه تحت عنوان گزاره ‌برگ یا فکت شیت بلکه در چارچوب یک جمع‌بندی قبل از فکت شیت آمریکایی‌ها مطلبی را منتشر کرده‌اند به طوری که حتی رسانه‌های خارجی از آن مطلب بهره‌برداری کرده‌اند.

صالحی ادامه داد: یک عده در داخل می‌گویند آمریکایی‌ها به خاطر مسائل داخلی‌شان فکت شیت مورد نظر را منتشر کرده‌اند؛ با این حال ما انتظار داشتیم این فکت شیت مطالب نادرستش کمتر می‌بود تا موجب تفسیر و برداشت نادرست نمی‌شد.

وی درباره منتشر نشدن فکت شیت ایرانی نیز تصریح کرد: ما در سازمان انرژی اتمی در قسمت فنی گزاره‌برگی را آماده کردیم و به آقای ظریف دادیم و دوستانمان در وزارت خارجه موارد تحریم و سیاسی را اضافه کردند، با این تصور که قرار است فکت شیت ایران باشد و تقاضاهایی عمومی برای انتشار آن نیز مطرح شد. اما بعدا مسئولان تشخیص دادند با توجه به صحبت‌هایی که توسط مذاکره‌کنندگان و شخص آقای ظریف صورت گرفته است به همه مسائل پاسخ داده شده و معتقدم باید به جمع‌بندی مسئولان اطمینان کنیم، چراکه آنها حاکمیت و منافع ملی را دنبال می‌کنند.

صالحی تاکید کرد: حتما یک دلیل موجه وجود داشته است که مسئولان ضرورت دیده‌اند فکت شیت ایرانی به طور رسمی منتشر نشود چراکه ممکن است از آن سوءاستفاده شود. به هر حال ما در خارج از کشور مخالفانی داریم و همچنین رژیم صهیونیستی سعی دارد مذاکرات را مورد خدشه قرار دهد و از آن‌جایی که به هر حال آن‌چه منتشر می‌شود وجهه رسمی پیدا می‌کند و نگاه دولت محسوب می‌شود. در نهایت تصمیم بر این گرفته شده است که آن‌چه درباره مذاکرات و مفاهیم به دست آمده صحبت شده است کفایت می‌کند و با توجه به اینکه مذاکرات برای نگارش متن توافق آغاز شده است، دیگر ضرورتی به انتشار فکت شیت نیست.

ادامه دارد...

کد N801942