نخستین جلسه رسیدگی به طرح استانی شدن انتخابات مجلس برگزار شد

استانی شدن انتخابات

رئیس کمیسیون شوراها و امور کشور از بررسی اولین رسیدگی به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان پیشنهاد دهند و کارشناسان در مجل این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امیر خجسته با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به اهمیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس و دغدغه‌های اجتماعی مقرر شد تا طبق نظر رئیس مجلس شورای اسلامی این طرح به مدت دو هفته با بررسی جامع و اصل نظرات کارشناسی در کمیسیون شوراها مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت اصلاح قانون انتخابات مجلس گفت: بیش از یکصد سال از شروع به کار مجلس در کشورمان گذشته و ایراداتی که تاکنون در این زمینه وجود داشته چندان مورد توجه قرار نگرفته است و درحال حاضر به دنبال این هستیم تا نقاط ضعف موجود اصلاح شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ارتقای جایگاه مجلس و نقش احزاب و شوراها را از جمله اهداف این طرح دانست و افزود : طرح استانی انتخابات مجلس از دو سال گذشته در دست بررسی و پیگیری است علاوه بر اینکه با رویکرد ارتقای جایگاه مجلس تهیه شده به این نکته نیز توجه ویژه شده که شوراها به عنوان مجالس محلی تقویت و نقش آن‌ها در اداره امور شهری پررنگ شود و از طرفی احزاب به سمت ایفای نقش ملی حرکت کنند.

خجسته با اشاره به اصلاح قانون و احزاب ها در کمیسیون شوراها اظهار کرد: برای اینکه استانی شدن انتخابات نتیجه بهتری داشته باشد در کمیسیون به زیرساخت‌های موضوع توجه شده و قانون احزاب و شوراها پیش از این مورد اصلاح قرار گرفت.

وی با انتقاد از عدم توجه به شوراهای محلی گفت: تبدیل شوراهای شهر به شوراهای شهرداری‌ها به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و استانی شدن انتخابات زمینه برای ارتقای جایگاه شوراها به شمار می‌رود.

در این جلسه نشستی با هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار و نظرات مخالفین و موافقین طرح مذکور مورد بررسی قرارگرفت.

انتهای پیام

کد N801847