امضای قرارداد همکاری هسته‌ای میان آرژانتین و روسیه

روسیه و آرژانتین یک قرارداد همکاری هسته‌ای را به امضا رساندند که بنا بر آن شرکت هسته‌ای " روس اتم" روسیه، 6 راکتور هسته‌ای را در آرژانتین خواهد ساخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) به نقل از رویترز، این قرارداد همکاری هسته‌ای روز گذشته توسط ولادیمر پوتین ، رئیس جمهور روسیه و کریستینا فرناندز، همتای آرژانتینی خود که به مسکو سفر کرده است به امضا رسید.

پس از امضای این قرارداد، فرناندز در این باره گفت:‌ این قراداد درواقع منعکس کننده اعتقاد و دیدگاه مشترک دو طرف در این باره است که به دلیل هزینه پایین تولید انرژی از این طریق انرژی هسته‌ای به زودی به منبع اول تولید انرژی در سرتاسر جهان تبدیل خواهد شد.

او همچنین افزود: هم اکنون به دلیل آنکه انرژی هسته‌ای ، یک انرژی پاک و ارزان بود و کمتر در معرض آسیب های بیرونی قرار می گیرد، جایگاه و ارزش آن به سرعت در حال افزایش است.

در جریان سفر کریستینا فرناندز به روسیه، شرکت هسته‌ای روس اتم، دو تفاهمنامه مشترک هسته‌ای دیگر را با کمیسیون ملی هسته‌ای آرژانتین (CNEA) و شرکت ساخت و طراحی هسته‌ای دولت آرژانتین (INVAPSE) به امضا رساند.

این تفاهمنامه‌ها توسط فلیکس آبولنین ، نایب رئیس شرکت تولید سوخت هسته‌ای (TVEL)، یکی ازشرکت های زیر مجموعه روس اتم و نورما بوئرو، رئیس کمیسیون ملی هسته‌ای آرژانتین منعقد شد و شرکت تولید سوخت هسته‌ای (TVEL) روس اتم پس از انعقاد این قرارداد، اعلام کرد:‌ این تفاهمنامه همکاری مشترک هسته‌ای زمینه‌های لازم را برای گسترش فعالیت ها و برنامه ریزی های مشترک در زمینه انرژی هسته‌ای که شامل صادرات سوخت اورانیوم غنی شده با درصد پایین و فرآورده های آن به آرژانتین برای استفاده در راکتورها و تحقیقات هسته‌ای است را فراهم می‌کند.

همچنین در سفر اخیر پوتین به آرژانتین با توجه به پایان یافتن قرارداد همکار یهسته ای پیشین میان دو طرف در دسامبر 2012، یک قرارداد همکاری هسته‌ای در زمینه های گسترش همکاری‌های لازم برای، ساخت،‌ طراحی فعالیت و نظارت بر راکتورهای هسته‌ای میان دو کشور به امضا رسید.

انتهای پیام

کد N801609