سنایی: سال 93 سال شکوفایی دیپلماسی تهران - مسکو بود

ايران,روسيه

سفیر ایران در مسکو با اشاره به دستاوردهای روابط میان ایران و روسیه در سال گذشته گفت: خوشبختانه سالی را که پشت سر گذاشتیم سال شکوفایی در روابط ایران و روسیه بود. گام‌های مهمی برداشته شد که برخی از آثار آن نیز به تدریج نمایان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هشتمین همایش علمی سالانه دانشجویان ایرانی در فدراسیون روسیه صبح امروز(شنبه) از سوی دانشگاه سن پترزبورگ ، رایزنی علمی سفارت و انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در مسکو با حضور مهدی سنایی، سفیر کشورمان در روسیه و دکتر نیکلای کریاچف، رئیس دانشگاه دولتی سن پترزبورگ و همچنین تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی و کیوان حسینی از دانشگاه علامه در دانشگاه سن پترزبورگ برگزار شد.

سنایی که نخستین سخنران این همایش بود ابتدا به زبان روسی و سپس به زبان فارسی با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران حاضر در سالن کنفرانس دانشگاه دولتی سن پترزبورگ سخن گفت.

سفیر کشورمان در روسیه حضور خود در این سمینار را احترام و تعظیم به دانشجویان ایرانی دانست و تاکید کرد: این کنفرانس نه تنها به عنوان یک همایش و گردهمایی دارای اهمیت است، بلکه دستاوردهای علمی چشمگیری به دنبال دارد.

وی در ادامه افزود: خیلی از تئوری ها جرقه هایی است که در ذهن دانشجویان با استعداد زده می شود که می تواند به مراکز پژوهشی، تحقیقاتی و مطالعاتی کشور کمک کند.

سفیر کشورمان در روسیه در ادامه به شکوفایی دیپلماسی تهران-مسکو اشاره کرد و اظهار داشت: گفت‌وگوهای بسیار خوبی میان دو رئیس‌جمهور ایران و روسیه شکل گرفته و سطح دیدارهای سیاسی میان دو کشور بی سابقه است. گفتگوهای میان دوکشور فراتر رفته و برای اولین بار گفت‌وگوهای حقوق بشری میان دو کشور دایر شده است. در بخش هسته ای نیز تحول مثبتی صورت گرفت.

نماینده تام الاختیار کشورمان در فدراسیون روسیه همچنین به بزرگترین موفقیت اقتصادی سال ۹۳ اشاره کرد و تاکید کرد: کاهشی که در چند سال اخیر از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ صورت گرفته بود در سال ۲۰۱۴ متوقف شد و با اقدامات صورت گرفته امیدواریم در سال ۱۳۹۴ شاهد جهش چشمگیری در این عرصه باشیم.

سنایی همچنین به وجود مشکلاتی در این عرصه نظیر تحریم ها علیه روسیه و کاهش نرخ روبل اشاره کرد.

به دنبال ملاقات سال گذشته سنایی با رئیس دانشگاه سن پترزبورگ همکاری این دانشگاه با دانشگاه های ایرانی آغاز و به زودی رئیس دانشگاه سن پترزبورگ به ایران سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N801583