ادامه پیشروی عراقی‌ها در الانبار/ تهدید تازه داعش برای بغداد

سیاسی

در حالی که نیروهای عراقی به عملیات خود برای بازپس‌گیری استان الانبار ادامه می‌دهند، برخی مسئولان محلی از سلطه داعش بر منطقه "ناظم الثرثار" بر روی رود فرات خبر داده و نسبت به آب‌گرفتگی مساحت‌های وسیعی از بغداد، الانبار و صلاح الدین هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، با وجود تهدید در منطقه ناظم الثرثار، نیروهای عراقی با کمک عشایر همچنان به مقابله با داعش در استان الانبار، بزرگترین استان عراق می‌پردازند و خبرها حاکی از آن است که توانسته‌اند مناطق حیاتی را در این استان آزاد کنند.

به گزارش منابع عراقی نیروهای ارتش و گروه‌های داوطلب مردمی با کمک قبایل و جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش عملیات گسترده‌ای را برای آزادسازی شهر "الکرمه" در استان الانبار آغاز کرده‌اند.

این نیروها توانستند مسیر شهر الکرمه با استان الانبار، سه روستا و همچنین پل "الحوز" بر روی رود فرات را آزاد کنند. پل الحوز مسیر اصلی ارسال کمک‌ و تجهیزات به تروریست‌های داعش بوده است.

در همین حال یک افسر عراقی اعلام کرد که داعش به منطقه "ناظم الثرثار" حد فاصل استان‌های الانبار و صلاح‌الدین که بر روی رود فرات قرار دارد، حمله کرده و با ارتش عراق که مسئول حمایت از این منطقه است درگیر شده‌اند. وی گفت این درگیری‌ ساعت‌ها به طول انجامید اما داعش هنوز نتوانسته بر منطقه کنترل یابد.

این درحالی است که منابع محلی از کنترل داعش بر این منطقه مهم از عصر دیروز و کشته شدن سرتیپ حسن عباس، فرمانده لشکر یکم ارتش در درگیری‌های ناظم الثرثار خبر داده‌اند و می‌گویند ارتش از صبح امروز عملیات گسترده‌ای را برای بازپس گیری منطقه آغاز کرده است.

ناظم الثرثار یک منطقه پست در 130 کیلومتری بغداد است که از آن به عنوان مخزن طبیعی جمع آوری آبهای زائد رود فرات استفاده می‌شود. در اوایل بهار مقادیر زیادی آب پشت دروازه‌های این مخزن جمع می‌شود که در فصل تابستان برای جبران کمبود آب از آن استفاده می‌شود.

مروان محمد، عضو شورای استانداری بغداد نسبت به اقدام داعش برای منفجر کردن دروازه‌های ناظم الثرثا که احتمالا موجب غرق شدن مساحت‌های وسیعی از بغداد، الانبار و صلاح الدین می‌شود، هشدار داد.

از سوی دیگر سعد معن، سخنگوی رسمی وزارت کشور عراق اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع 40 منزل و یک مسجد بمب گذاری شده و همچنین 75 بمب را در مناطق آزاد شده خنثی کردند و به یک کارگاه بمب سازی نیز دست یافتند.

از سوی دیگر راجع برکات العیساوی، عضو شورای استانداری الانبار نسبت به سقوط شهر البغدادی به دست داعش هشدار داد و از وزارت دفاع و کشور خواست تا تجهیزات نظامی را برای نیروهای عراقی به این شهر بفرستند.

انتهای پیام

کد N801565