هشدار پوتین نسبت به "واکنش فوری" به توافق اتحادیه اروپا با اوکراین

نامه افشا شده وزیر خارجه آلمان نشان می‌دهد که وی از اتحادیه اروپا خواسته تا فورا نگرانی روسیه را درباره اجرای توافق تجارت آزاد با اروپا رفع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "فرانک والتر اشتاین‌مایر"، وزیر خارجه آلمان در نامه‌ای به "ژان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اروپا خواستار ازسرگیری مذاکرات سه جانبه میان اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه به منظور یافتن "راه‌حل‌های عملی" شد.

روسیه مخالفت قاطع خود را با ایجاد ناحیه تجارت آزاد جامع (DCFTA) اعلام کرده است. این بخشی از توافق جامع است که مارس 2014 از سوی اتحادیه اروپا و اوکراین به نتیجه رسید.

منتقدان روس بر این باورند که معاهده مذکور تاثیر اقتصادی منفی‌ بر روسیه می‌گذارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم هشدار داده است که اوکراین در حال تغییر قوانین داخلی است تا خود را برای توافقی که "موجب واکنش فوری از سوی مسکو" می‌شود، آماده کند.

اوکراین در عوض عنوان کرده که روسیه طرف این توافق نیست و حق دخالت ندارد. ناحیه تجارت آزاد جامع پس از آنکه به دلیل مقاومت روسیه به تاخیر افتاد از اول ژانویه 2016 اجرایی خواهد شد.

اشتاین مایر در نامه‌ای که مورخ 12 آوریل است، از کمیسیون اروپا خواسته است که از انعطاف پذیری‌ که در توافق موجود است، استفاده شود. وی گفت که آلمان قاطعانه از اجرای فوری توافق مذکور پشتیبانی می‌کند و تاکید کرد که "فرصت محدود" است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان افزود: فقط ثبات اقتصادی اوکراین بدون مشارکت روسیه بسیار دشوار خواهد بود وما باید رویکردی عملگرا، سودزا و سیاسی بدون پیش شرط داشته باشیم.

اعتراضات فوریه سال 2014کی‌یف که به سرنگونی دولت تحت حمایت روسیه ویکتوریانوکوویچ انجامید، در ابتدا به دلیل امتناع وی از امضای توافق مذکور با اتحادیه اروپا آغاز شد. طبق این توافق روابط اوکراین به جای روسیه با اتحادیه اروپا تحکیم می‌شود و ممکن است تبعات اقتصادی برای مسکو داشته باشد.

انتهای پیام

کد N801357