زندانیان سابق گوانتانامو مقابل سفارت آمریکا در اوروگوئه تجمع کردند

چهار زندانی آزاد شده از زندان گوانتانامو در اعتراضی مقابل سفارت آمریکا گفتند، از اینکه از آنها خواسته شده یکی از هتل‌های اوروگوئه را که در آنجا اسکان داشتند، ترک کنند، عصبانی شده‌اند و از واشنگتن درخواست کمک مالی دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، عادل بن محمد الورقی گفت: از من و پنج زندانی سابق دیگری که به صورت موقتی در مترو هتل اقامت داشتیم خواسته شده تا آنجا را ترک کنیم.

چهار تبعه سوری، یک تونسی و یک فلسطینی از زمانی که دولت اوروگوئه آنها را پس از آزادیشان در دسامبر سال گذشته میلادی پذیرفت، در یک خانه چهار خوابه در پایتخت این کشور اسکان داده شده بودند.

الورقی که چند ماه اخیر را در این هتل اقامت داشته، گفت: اما تعداد ما برای ماندن در این خانه بسیار زیاد بود.

خوزه موخیکا در زمان ریاست‌جمهوری‌اش به عنوان یک ژست بشردوستانه از این افراد دعوت کرد تا در این کشور آمریکای جنوبی ساکن شوند.

ادعا می‌شود که این افراد با القاعده ارتباط داشته و 12 سال در زندان گوانتانامو زندانی بودند. اما آنها هرگز محکوم نشدند و آمریکا آنها را آزاد کرد چراکه مقامات معتقد بودند که آنها دیگر تهدید محسوب نمی‌شوند.

الورقی گفت: ما می‌خواستیم با سفیر آمریکا در اوروگوئه صحبت کنیم. آمریکا باید از نظر مالی به ما کمک کند و ما بارها این درخواست را تکرار کره‌ایم. سفارت آمریکا در اوروگوئه تعطیل بود و تماس‌ها و ایمیل‌ها به این سفارتخانه بی‌جواب ماند.

علی حسین شعبان، یکی از این زندانی‌های سابق سوری گفت: ما واقعاً عصبانی هستیم. این چیزی نبود که به ما وعده داده شده بود.

این افراد گفتند: ما از اوروگوئه به خاطر امکانات اسکانی که در اختیار ما گذاشت قدردانی می‌کنیم و ساخت یک زندگی در اینجا بدون کمک مالی بیشتر غیرممکن است.

این افراد ماهانه 600 دلار از دولت دریافت می‌کنند که باید برای خرید غذا، لباس، موبایل و دیگر نیازهای شخصی از آن استفاده کنند.

الورقی گفت: من می‌خواهم در اوروگوئه زندگی کنم و خانواده‌ام را به اینجا بیاورم. اما با ماهی 600 دلار چگونه می‌توانم قبض‌های گاز و آب و هزینه مواد غذایی را پرداخت کنم؟

تاباره وازکوئز، رئیس‌جمهوری اوروگوئه که از اول مارس سال‌ جاری میلادی زمام امور کشور را به دست گرفته گفت، دولت آمریکا باید به این افراد کمک مالی کند.

انتهای پیام

کد N801297