ماری هارف: کری و ظریف در نیویورک دیدار می کنند

ماری هارف, مذاکرات هسته ای ایران, دیدار ظریف و کری

'ماری هارف' سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، 'جان کری' وزیر خارجه این کشور و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دوشنبه (7 اردیبهشت) در نیویورک دیدار می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا، وی عصر جمعه ماری هارف در پاسخ به اینکه آیا بزودی برنامه ای برای دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا بزودی وجود دارد، گفت: هر دو آنها در این هفته در نیویورک هستند و احتمالا با هم دیدار می کنند.
هارف در این باره 'آیا تنها در مورد موضوع هسته ای گفت وگو می کنند یا موضوعاتی مانند یمن نیز مطرح می شود'، گفت: تنها موضوع هسته ای در مذاکرات مطرح خواهد شد.
مذاکرات هسته ایران با گروه 1+5 از روز چهارشنبه با حضور معاونان و کارشناسان سیاسی ایران و کشورهای طرف مقابل در شهر وین آغاز و شامگاه جمعه پایان یافت.
قرار است این مذاکرات در حاشیه نشست بازنگری بر معاهده عدم تکثیر سازمان ملل متحد موسوم به 'ان پی تی' در نیویورک پی گرفته شود. این نشست از 27 آوریل تا 22 ماه مه (7 اردیبهشت تا اول خرداد) توسط سازمان ملل متحد برگزار می شود.
خبرنگار دیگری در مورد وضع مذاکرات پرسید که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: مذاکرات بخوبی در سطح معاونان و کارشنان سیاسی پیش می رود و ما دو ماه و نیم برای نهایی کردن توافق زمان داریم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی با مضمون مقایسه توافق هسته ای ایران با توافق پیشین آمریکا با کره شمالی عنوان کرد: هرگونه توافق با ایران در مورد برنامه هسته ای 'تفاوت اساسی' با توافق منجر به شکست کره شمالی خواهد داشت.
هارف گفت: محدودیت ها، بازرسی ها و راستی آزمایی های اعمال شده بر ایران توسط توافق جامع هسته ای فراتر از آن چیزی خواهد بود که در سال های 1990 و 2000 بر کره شمالی اعمال شد.
وی از ارائه برآوردهای دولت آمریکا از زرادخانه هسته ای کنونی پیونگ یانگ، خودداری کرد و همچنین ادعای افرادی را با اشاره به نگرانی های موجود در مورد کره شمالی، مذاکرات هسته ای جاری با ایران را نقد می کنند، رد کرد.
هارف افزود: توافق جامعی که برای حصول آن در حال مذاکره با ایران هستیم اساسا با آنچه در رویکرد خود با کره شمالی صورت دادیم، متفاوت است.
کد N801251