قاری بین‌المللی مطرح کرد

جایگاه برتر مسابقات قرآن ایران در دنیای اسلام

قرآن کريم,سازمان اوقاف

یکی از اساتید علم قرائت قرآن کریم گفت: رقابت‌های بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سازماندهی و نحوه اجرا جایگاه برتر را از آن خود کرده است.

یکی از اساتید علم قرائت قرآن کریم گفت: رقابت‌های بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سازماندهی و نحوه اجرا جایگاه برتر را از آن خود کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ غلامرضا شاه میوه اظهار کرد: قطعاً تأثیرات برگزاری این مسابقات در سی و چند سال گذشته که برگزار شده است در تمام کشورهای اسلامی غیر قابل انکار است.

وی افزود: وجود مسابقاتی که تحت عنوان کشوری یا بین‌المللی در هر کشوری برگزار می‌شود، در افرادی که در قرائت و حفظ فعالیت داشته و به دنبال این هستند که توانمندی‌های خود را ارتقاء دهند، ایجاد انگیزه خواهد کرد.

این استاد علم قرائت قرآن کریم تصریح کرد: به تبع همین امر دامنه افرادی که علاقه‌مندی به این هنرها دارند بیشتر شده و چون زیرساخت‌های فرهنگ قرآنی، حفاظ و قراء و اساتید و مدرسان و افرادی از این دست هستند، مسابقات غیر مستقیم می‌تواند در ایجاد این زیرساخت‌ها کمک بیشتری داشته باشد.

شاه میوه که با ستاد خبری سی‌ودومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو می‌کرد، بیان کرد: بنابراین تأثیر مسابقات غیر قابل انکار است، اما اگر فکر کنیم که تنها با برگزاری مسابقات می‌توانیم فرهنگ قرآنی ایجاد کنیم، فکر اشتباهی است و باید به فکر راه حل‌ها و شیوه‌های دیگری برای ایجاد فرهنگ قرآنی و ارتقاء آن در جامعه باشیم.

این قاری بین‌المللی کشورمان در ادامه در مورد جایگاه رقابت‌های بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران به نسبت سایر رقابت‌های بین‌المللی، خاطرنشان کرد: در اینکه مسابقات بین المللی قرآن ایران جایگاه نخست در دنیای اسلام را دارد اختلاف نظرهایی وجود دارد.

وی افزود: اگر من حیث المجموع به قضایا نگاه کنیم و اینکه مسابقات قرآن ایران از تنوع رشته‌ای بیشتری برخوردار است و تعداد کشورهای شرکت کننده در آن بیشتر است یا مواردی از این دست را مورد سنجش قرار دهیم می‌توانیم در نظر بگیریم که حتماً یکی از برترین رقابت‌های قرآن در دنیای اسلام است.

شاه‌میوه عنوان کرد: مسابقات جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سازماندهی، نوع برگزاری مسابقات، توجه مسئولان رده بالای کشور به مسابقات و همچنین تنوع رشته‌ها، یکی از برترین رقابت‌های قرآنی در دنیا است.

این قاری بین‌المللی کشورمان درباره کارکرد مسابقات و ارتباط آن با مطالبات و منویات قرآنی مقام معظم رهبری، گفت: مسابقات قرآنی یکی از ابزارهای تحقق فرهنگ قرآنی و نیز تحقق منویات مقام معظم رهبری است، باید دقت کنیم که این رقابت‌ها همه ابزار نیست.

وی افزود: لذا در بخش آموزش بسیار می‌توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم، زمانی که ما مسابقاتی را در هر رشته‌ای برگزار می‌کنیم، پیش نیاز حضور در این مسابقات این است که افراد آموزش‌های لازم را ببینند، معمولاً کار سازمان اوقاف و امور خیریه آموزش نیست و این سازمان کار برگزاری مسابقات را بر عهده دارد، لذا بدون توجه به این پیش نیازها مسابقات برگزار می‌شود.

شاه‌میوه تصریح کرد: همانطور که مسابقات ابتهال گذاشته شد بدون اینکه کار آموزش آن ارائه شود، افراد به صورت ذوقی و به تقلید از مبتهلان مصری در این مسابقات حضور یافتند. من فکر می‌کنم در بحث آموزش، سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر ورود و مباحث آموزشی را تقویت کنند، بسیاری از آموزش‌ها هم‌افزا نیست و هر کسی نقطه نظرات خود را ارائه می‌کند.

این استاد علم قرائت قرآن کریم در ادامه گفت: زمانی که این موارد در عرصه مسابقات متجلی می‌شود متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد یا آموزش ندیده‌اند یا برداشت‌های اشتباهی از برخی مفاهیم فنی مسابقات دارند که در رقابت‌ها خود را نشان می‌دهد. من تأکید دارم که مسابقات یکی از ابزارهای ترویج فرهنگ قرآن است اما بیشتر مربوط به بحث آموزش و فرهنگ سازی است که بحث فرهنگ سازی نیز یک کار رسانه‌ای را می‌طلبد و باید توسط صدا و سیما و بحث حضور هنرمندان در عرصه فرهنگ قرآنی فراهم شود تا آن فرهنگ قرآنی مورد نظر مقام معظم رهبری برآورده شود.

این قاری بین‌المللی قرآن در پایان خاطرنشان کرد: البته به این بهانه مسابقات را نمی‌توان تعطیل کرد، چرا که وجود مسابقات حتماً مورد نیاز است اما تنها ابزار برای تحقق منویات مقام معظم رهبری نیست.

انتهای پیام

کد N801182