مرگ یکی از بانفوذترین مقامات امنیتی‌ سوریه در دمشق

رستم غزاله، رئیس سابق سازمان امنیت سیاسی سوریه و یکی از بانفوذترین چهره‌های امنیتی این کشور یک ماه پس از برکنار شدن، درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری المیادین لبنان در خبری کوتاه و بدون اشاره به منابع آن، اعلام کرد رستم غزاله در بیمارستانی در دمشق درگذشت.

رسانه‌های خبری به نقل از نیروهای اپوزیسیون در سوریه اعلام کردند: رستم غزاله پس از مشاجره و زد و خورد با رفیق شحاده، رئیس سازمان اطلاعات نظامی سوریه که موجب عزل هر دو از سوی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شد، در بیمارستانی در شهر دمشق بستری شده بود. گفته می‌شود وی به وسیله چاقو مضروب شده بود.

عاصم قانصو، نماینده پارلمان لبنان نیز اواخر ماه گذشته از اصابت ترکش به غزاله در درگیری‌های روستای قرفا در استان درعا خبر داد.

همچنین در ماه دسامبر گذشته ویدئویی منتشر شد که در آن تصاویر بمب‌گذاری و انفجار امارتی متعلق به غزاله به تصویر کشیده شده بود و در این ویدئو عنوان شد که این ساختمان واقع در روستای قرفا، خانه غزاله است که به دستور وی تخریب شده تا به دست نیروهای اپوزیسیون نیفتد.

رستم غزاله در سال 2002 به عنوان جانشین سرلشگر غازی کنعان، رئیس سازمان اطلاعات نظامی سوریه در لبنان شد که در آن زمان تحت نفوذ کامل نظامی امنیتی دمشق بود. نام وی در میان لیست متهمان ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان وجود دارد. غزاله پس از خروج ارتش سوریه از لبنان در سال 2005 به سوریه بازگشت و به عنوان رئیس اداره اطلاعات نظامی دمشق شد و پس از انفجار دفتر مدیریت بحران سوریه در سال 2012 که در آن تعدادی از مسئولان ارشد دولت دمشق کشته شدند، به عنوان رئیس سازمان اطلاعات سیاسی برگزیده شد.

انتهای پیام

کد N801174