برگزاری کنفرانس ان پی تی در میان ناامیدی جهانی

قدرت‌های اتمی جهان قرار است روز دوشنبه در کنفرانسی درباره معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، به کشورهای غیر اتمی بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در این کنفرانس که معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی) را بررسی می‌کند، به ایراد خطابه بپردازد و احتمالا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز گفت‌وگو می‌کند.

با وجود تحسین‌ها درباره توافق اتمی ایران، هیاتی از 150 کشور قرار است با حسی از تاسف و ناامیدی درباره فقدان دستیابی به پیشرفت درباره مساله خلع سلاح و بن بست موجود درباره ناحیه عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه، در این کنفرانس یک ماهه حضور داشته باشند.

آمریکا و روسیه از 2011 پیشرفت کمی در کاهش زرادخانه اتمی خود داشته‌اند و بحران اوکراین نیز باعث بی‌اعتمادی بیشتر میان دو طرف و کمرنگ‌تر شدن دورنمای همکاری آتی میان واشنگتن و مسکو شده است.

آنگلا کین، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور خلع سلاح پیش از این نشست در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: ما در مسیر ایجاد جهانی عاری از سلاح‌ اتمی به بن بست خورده‌ایم.

گرت اوانس، وزیر امور خارجه پیشین استرالیا نیز که ریاست کمیسیون بین‌المللی ان پی تی را برعهده داشت، وضعیت موجود را دارای بن بست کامل، فقدان پیشرفت و منحرف شده توصیف کرد.

ان پی تی در سال 1968 میان پنج قدرت اتمی انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا و کشورهای غیر اتمی و با هدف توقف جاه طلبی‌های مربوط به تسلیحات اتمی به امضا رسید اما 45 سال پس از اجرایی شدن این معاهده، کشورهای غیر اتمی به شدت احساس ناامیدی می‌کنند و توافق جهانی درباره چگونگی پیشبرد جهان عاری از سلاح اتمی آنچنان که باید خوب نیست.

وزیر امور خارجه پیشین استرالیا ادامه داد: کشورهای اتمی با وجود آنکه بخشی از معاهده هستند، اما آن را نمی‌پذیرند.

هیات‌های شرکت کننده در این کنفرانس می‌خواهند درباره "سند برون داد" که بر مبنای اولویت‌هایی برای پنج سال آتی است به گفت‌وگو بپردازند اما برخی از دیپلمات‌ها این مساله را رد نکردند که عدم توافقات ممکن است به ناکامی در مذاکرات منجر شود.

بدبینی‌هایی نیز در باره برنامه یک تریلیون دلاری مدرنیته کردن نیروی اتمی آمریکا وجود دارد چرا که نگرانی‌هایی در این باره به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه آمریکا به جد برای کاهش زرادخانه‌ اتمی خود فعالیت نمی‌کند. مساله دیگر مورد بحث در این کنفرانس ایجاد ناحیه عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه است که با وجود برنامه اعلام شده در کنفرانس گذشته ان پی تی برای آغاز مذاکرات درباره پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه برای 2012، ارایه تمهیدات برای آن با شکست مواجه شد.

وزیر امور خارجه پیشین استرالیا هشدار داد که پنج سال آینده از آن جهت حساس است که تضمین کننده این مساله است که ان پی تی بتواند اعتبار خود را به دست آورد.

همچنین قرار است گروهی از نجات یافتگان بمباران اتمی هیروشیما به نیویورک سفر کنند و برای یاد بود هراس و وحشت حمله اتمی در این کنفرانس شرکت کرده و درخواست شخصی خود را برای یک اقدام موثر ارایه دهند.

انتهای پیام

کد N801163