عراقچی در پایان مذاکرات وین؛

دیدار ظریف و موگرینی در نیویورک/ مذاکرات آهسته پیش می رود

سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت:همه تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و برهمین اساس هم توافق صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی ؛ سید عباس عراقچی در پایان مذاکرات وین از گفتگوهای سازنده با دیپلمات های آمریکایی و اروپایی بر سر موضوع تحریم ها خبر داد.

عراقچی گفـت:ما بحث بسیار خوبی را به خصوص با هیئت آمریکایی داشتیم و از آنها خواستیم که موضع خود را در مورد تحریم ها روشن کنند و بگویند که در کنگره چه می گذرد. به نظر من توضیح هیئت آمریکایی بسیار مفید بود. اکنون ما کار روی تهیه پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک را شروع کرده ایم. روشن است که در آغاز کار، ما باید درباره چارچوب و شکل چنین پیش نویسی صحبت  کنیم.

وی تصریح کرد: ما پیشرفت هایی داشته ایم اما این پیشرفت کند بوده است. ما روی ساز و کار حل اختلافات کار می کنیم. جزئیات درحال بررسی است. ما اهمیت زیادی برای احتمال نقض تعهدات از سوی هر دو طرف به خصوص ازطرف مقابل قائل هستیم چون طرف مقابل سابقه خوبی در اجرای تعهداتش ندارد.

عراقچی گفت: ما قطعا این ساز و کار را خواهیم داشت تا اگر هر گونه نقضی رخ دهد ما بتوانیم به این ساز و کار مراجعه کنیم و مشکل را حل کنیم و کار به مختومه شدن توافق منجر نشود.

کار روی متن را از موضوع تحریم ها آغاز کردیم

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: کار روی نگارش متن را شروع کردیم و سه روز خیلی فشرده ابتدا روی چارچوب کاری که می خواهیم انجام دهیم بحث کردیم، سپس بحث نگارش را از موضوع مشخص تحریم ها اغاز کردیم. 

سید عباس عراقچی پس از پایان نشست معاونان وزیرخارجه ایران و گروه 5+1 در وین افزود: با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش آمده بود، با توجه به اظهار ات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتما یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم ها کار نگارش را شروع کردیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم گفت: البته کار سختی است و خیلی اهسته به پیش خواهیم رفت.

همه تحریم ها در روز اجرای توافق لغو خواهد شد

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: موضع ما کاملا مشخص است، توافقاتی که در ادوار گذشته بدست امده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده کاملا روشن است.

سید عباس عراقچی پس از پایان نشست ایران و گروه 5+1 که در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار شد، افزود: همه تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و برهمین اساس هم توافق صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: البته مکتوب کردن با توجه به ابعاد بسیار مختلفی که بحث تحریم ها دارند، خیلی پیچیده و گسترده است.

وی افزود: در یک جمله می توان گفت که باید همه تحریم های اقتصادی برداشته شود، ولی با توجه به انواع و اقسام تحریم هایی که وجود دارد و زوایای بسیار مختلف آنها کار سختی است.

عراقچی خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه برخی به شورای امنیت مربوط می شود و برخی هم به امریکا و برخی هم به اروپا و تحریم های یک جانبه ای که گذاشته اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش ان به این اسانی هم نیست ولی ما کار را شروع کردیم و امیدوار هستیم که در وقت مقتضی بتوانیم به پایان برسانیم.

تلاش می کنیم فضای مذاکرات را سازنده نگه داریم

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت:تلاش ما آن است که فضای مذاکرات را یک فضای سازنده نگه داریم و به اظهارات و بیاناتی که مخاطبان داخلی از سوی طرف مقابل دارند بیان می کنند و با توجه به مشکلاتی که بعضا کشورها در داخل خود دارد بیان می شود به آنها توجه نکنیم و مذاکرات را در مسیر صحیح خود و با توجه به چارچوب ها و راه حل هایی که در لوزان بدست امده،  ادامه دهیم.

سید عباس عراقچی پس از پایان نشست ایران و گروه 5+1 که در سطح معاونان وزرای خارجه در وین برگزار شد  افزود :آن راه حل هایی که ما در لوزان داریم، راه حل هایی است که در طول تقربیا بیست روز گذشته در صحبت ها و مصاحبه های وزیر خارجه،  صالحی و همچنین بنده داشتیم، کاملا باز شده و به اطلاع مردم رسیده است و در همان چارچوب سعی می کنیم که موارد را مکتوب بکنیم و به یک متن توافق برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر وقت مذاکره کنندگان در این دور از مذاکرات به موضوع متن نگارش اختصاص داشته است یا موضوع تحریم ها گفت: این دو به هم مرتبط است و به هرحال موضوع تحریم ها تنها موضوع ما در این دور از مذاکرات بود و مقداری هم وارد کار نگارش شدیم ولی این کار سخت، پیچیده و طولانی است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: دور بعدی مذاکرات در حاشیه اجلاس بازنگری "ان.پی.تی" هفته آینده در نیویورک برگزار می شود به این ترتیب فرصت را خیلی از دست نمی دهیم و هفته اینده ادامه مذاکرات در نیویورک است. 

عراقچی افزود: با توجه به اینکه همه کارشناسان فنی و کارشناسان خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در اجلاس نیویورک حضور دارند، تصمیم گرفتیم که از این فرصت استفاده کنیم و درحاشیه ان اجلاس کار نگارش را هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی ادامه دهیم. 

وی با اشاره به اینکه در سطح وزرا در نیویورک ملاقات های دوجانبه صورت خواهد گرفت گفت: وزیر خارجه امریکا در این اجلاس شرکت می کند و برنامه ای برای دیدار دوجانبه در حاشیه این اجلاس در رابطه با بحث هسته ای تنظیم شده است و خانم فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نیویورک حضور دارد و برنامه ملاقاتی برای دیدار با وی تنظیم شده است و اگر وزرای دیگر هم به نیویورک بیانید ملاقات های دوجانبه خواهیم داشت.