با رویکرد اسلام و مسیحیت

کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان در فیلیپین برگزار می‌شود

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اسلام

کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان به همت رایزنی فرهنگی ایران در مانیل و با مشارکت مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدّن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان به همت رایزنی فرهنگی ایران در مانیل و با مشارکت مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدّن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این کنفرانس با رویکرد «اسلام و مسیحیت به افراط‌گرایی دینی و خشونت» 9 و 10 اردیبهشت‌ماه جاری در محل دانشگاه سانتا توماس فیلیپین برگزار می‌شود.

اهم مقدمات برگزاری این کنفرانس با مشارکت «کنفرانس علمای کشیشان کاتولیک»، «مؤسسه ادیان دانشگاه مسیحی سانتا توماس فیلیپین» و «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدّن‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» صورت می‌گیرد.

در این کنفرانس، رهبران کلیسای کاتولیک و سخنرانان مسیحی برخی از دانشگاه‌های فیلیپین درباره «نقش اسلام و مسیحیت در مقابله با افراط‌گرای مذهبی و خشونت و ایجاد جهان عاری از خشونت» سخن خواهند گفت.

همچنین، سفیر و نماینده تام‌الاختیار واتیکان در فیلیپین، سفیر ایران در فیلیپین و مدیر دانشگاه مسیحی سانتا توماس و مقام عالی از وزارت امور مسلمانان حضور می‌یابند و به ارائه مباحثی در رابطه با اسلام و مسیحیت می‌پردازند.

از دیگر سخنرانان و مباحثه‌کنندگان این کنفرانس دو روزه می‌توان به پدر روحانی وینستون کاباندینگ، «عالی‌ترین مقام کنفرانس علمای فیلیپین»؛ رسول رسولی‌پور، «رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی و رئیس دانشکده مذاهب شهید منتظری»؛ باقر طالبی‌درابی، «استاد ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم» و یار وال بریلو، «از یو. اِس. تی.» اشاره کرد.

در بخشی دیگر از این اجلاس، پدر روحانی پروفسور جوسِتو بِرناداس، «استاد ادبیات و هنر دانشگاه یو. اِس. تی.»، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم موسوی، «رئیس کالج بین‌المللی المصطفی»؛ پدر روحانی پروفسور البرت الِهو ردیس، «استاد توسعه اجتماعی دانشگاه آتنیو» و خانم سیتی دجالیا تورابین هاتامن، «نماینده مجلس فرند میندانائو و رئیس اجرایی وزرات امور مسلمانان فیلیپین» به سخنرانی می‌پردازند.

پدر روحانی بابائو، «معاون مدیر کلیسای مانیل»؛ پوتره، «نماینده ارشد گفت‌وگوی ادیان اتحادیه مبتکران ادیان»؛ لی لیان سیسون، «مدیر گروه مذاهب برای صلح فیلیپین»؛ منصور لیمبا، «مدیر مؤسسه فرهنگی شجره المنتظرین شهر کتوباتو»، جولکیپلی، «رئیس دانشکده مطالعات اسلامی دانشگاه دولتی فیلیپین» و ترسا ماریتز- افریکا، «بینانگذار و مدیر اجرایی انجمن مدافعان صلح» از دیگر سخنرانان این کنفرانس به شمار می‌روند.

«نقش گفت‌وگوی ادیان در تبلیغ صلح و دوستی»، «علل و عوارض افراط‌گرایی و خشونت»، «نقش رهبران مذهبی در پیشگیری از افراط گرایی مذهبی و خشونت»، «نقش دین و رهبران دینی در صلح و همگرایی در جامعه» و «رویکرد اسلامی به افراط گرایی و خشونت» از جمله مقالاتی است که در این کنفرانس قرائت خواهد شد.

همچنین، مقالاتی دیگر همچون «گفت‌وگوی مذهبی و همزیستی و همگرایی»، «نقش مسیحیت در صلح و همگرایی»، «نقش اسلام در صلح و همگرایی»، «نقش سازمان‌های مذهبی در ارتقای تفاهم و دوستی میان کشورها و سازمان ملل» و «نقش رسانه‌ها در توسعه افکار متوسط و دوستی بین مردم و درگیر شدن تخیل اخلاقی در پاسخ به چالش افراط‌گرایی مذهبی و خشونت» ارائه می‌شود.

بنابر اعلام دبیرخانه کنفرانس در دانشگاه سانتا توماس، 85 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه و تعداد 250 نفر از اسقف‌ها، کشیشان، اساتید رشته‌های ادیان و مذاهب، تاریخ ادیان، کلام مسیحی و توسعه و ارتباطات اجتماعی و دانشجویان دوره دکتری در این رشته‌ها حضور خواهند یافت.

کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان به مدت دو روز متوالی، ساعت 9 تا 16 در محل سالن اجتماعات این دانشگاه معروف شرق آسیا برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N801086