چرخش سیاستهای واشنگتن به سمت آسیا؛

آمریکا خواهان دستیابی به پایگاه های نظامی فیلیپین شد

سیاسی

ایالات متحده آمریکا خواستار دسترسی به هشت پایگاه نظامی کشور فیلیپین شده است تا نیروهای خود را به طور چرخشی در آنها مستقر کند. این اقدام در مقابله با نفوذ پکن در دریای چین جنوبی صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی که در ایالت آریزونا داشت به تشریح مرحله بعدی چرخش سیاست های واشنگتن به آسیا پرداخت که شامل اعزام ناو شکن های پیشرفته، بمب افکن و هواپیماهای جنگنده به منطقه آسیا – پاسیفیک است.

لازم به ذکر است که پیشتر آمریکا واحد تفنگداران دریایی خود را به شهر «داروین» فرستاده است که  آسیایی ترین شهر کشور استرالیا محسوب می شود.

در ادامه این سیاست، انتظار می رود که حداقل ۶ سایت آموزشی در داخل خاک فیلیپین تاسیس شود تا به این ترتیب نیروها، هواپیماها و ناوهای آمریکایی به صورت چرخشی در آنها مستقر شوند.

البته، دیوان عالی فیلیپین هنوز با اجرای این تصمیم که در راستای عمل به همکاری های دفاعی میان واشنگتن – مانیل  گرفته شده موافقت نکرده است.

 تصمیم اخیر واشنگتن در واکنش به نفوذ گسترده دولت پکن در دریای چین جنوبی اتخاذ شده است. ادعا می شود که چین قصد دارد در جزایر مصنوعی دریای چین جنوبی پایگاه نظامی بسازد.