شبکه وابسته به القاعده در ایتالیا حمله به واتیکان را در نظر داشتند

پلیس ایتالیا در حمله‌ای منسجم به اعضای شبکه‌ای مسلح وابسته به القاعده ۱۰ مظنون طرح‌ریزی حملات تروریستی در افغانستان و پاکستان را دستگیر کرده که طرح حمله تروریستی به واتیکان را در سر داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پلیس ایتالیا از دستگیری ۱۰ مظنون تروریستی و تعقیب ۸ عضو دیگر شبکه‌ای مسلح و متصل به القاعده خبر داد که گفته می‌شود علاوه بر طراحی حملات تروریستی برای اجرا در پاکستان و افغانستان٬ طرحی برای حمله تروریستی به واتیکان هم در دست تهیه داشتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ این مظنونان که عمدتا شهروندان افغانستان و پاکستان‌اند در پی حملات منسجم پلیس به اقامتگاه‌های آنها در چند شهر ایتالیا دستگیر شده‌اند. ویدئوهای منتشر شده از عملیات پلیس نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی در ابتدا به محل سکونت رهبر این گروه در شهر برگامو در شمال ایتالیا حمله کردند.

شواهد به دست آمده از شنود مکالمات تلفنی این ۱۸ مظنون دستگیرشده و تحت تعقیب نشان می‌دهد که آنها اکثر طرح‌های خود را برای اجرا در وطن خودشان آماده کرده بودند٬ اما واتیکان هم یکی از اهداف مورد نظر آنها بوده است.

به گزارش دویچه‌وله، مائورو مورا٬ دادستان کل کالیاری از ساردینیای ایتالیا با اعلام این خبر گفت طرح حمله به واتیکان در سال ۲۰۱۰ توسط یکی از اعضای این گروه آماده شده بود. او از آن زمان تا کنون ساکن ایتالیا بوده است. برنامه آنها برای واتیکان حمله انتحاری یکی از اعضا در مکانی پرازدحام در قلب مسیحی پایتخت ایتالیا بود.

به گفته ماریو کارتا٬ رئیس واحد پلیس مسئول این پرونده٬ در مکالمات آنها بارها کلمه «بابا» به کار برده شده که احتمالا اشاره‌ای به پاپ٬ رهبر مسیحیان جهان است.

ماریو کارتا در گفت‌وگو با رویترز گفت، «اعضای این گروه پس از چند سال فهمیدند که ما آنها را زیر نظر داریم» و احتمالا به همین خاطر برخی از طرح‌های آنها معلق مانده و به مرحله اجرا نرسیده است. مقامات واتیکان نسبت به اطلاعات منتشر شده از سوی پلیس ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقام‌های ایتالیا می‌گویند در حمله به محل سکونت این افراد مقادیر قابل توجهی تسلیحات کشف شده و تحقیقات نشان داده گروه بزرگی برای اجرای طرح‌های تروریستی آنها اعلام آمادگی کرده‌اند. مرور مکالمات تلفنی آنها توسط پلیس نشان داده که دست‌کم ۲ تن از این ۱۸ مظنون دستگیر شده از اعضای گروهی بوده‌اند که مسئولیت حفاظت از بن‌لادن را در دوران اختفای او برعهده داشت.

انتهای پیام

کد N800943