تأکید وزرای دفاع ایران و ترکیه؛

حل وفصل مشکلات منطقه از طریق راه های مسالمت آمیز

سیاسی

وزرای دفاع ایران و ترکیه با تأکید برضرورت تشریک مساعی دو کشور در خصوص حل وفصل مسائل منطقه خاطرنشان کردند:حل وفصل مشکلات منطقه از طریق راه های مسالمت آمیز و گفت و گو ممکن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیران دفاع جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برای توسعه مناسبات دفاعی و نظامی و حل مسالمت آمیز مسائل و مشکلات منطقه ای توافق ابراز کردند.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران  که به نمایندگی از حسن روحانی ریاست جمهوری ایران و بنا به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای حضوردر  مراسم یادبود یکصدمین سالگرد جنگ چاناک قلعه و شرکت در اجلاس صلح در استانبول، به ترکیه سفر کرده است . در حاشیه این مراسم با «عصمت یلماز» وزیر دفاع ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

طرفین در این دیدار با تاکید بر  اهمیت  توسعه  مناسبات و رایزنی ، ضرورت تشریک مساعی دو کشور در خصوص حل وفصل مسائل منطقه را مورد تاکید قرار داده و تصریح کردند حل وفصل مشکلات منطقه از طریق راه های مسالمت آمیز و گفت و گو قابل حل است و  لذا  مداخله های نظامی فاقد کارایی است و منجر به پیچیدگی اوضاع می شود .

وزیر دفاع ایران با تشریح ظرفیت های فوق العاده ای که دو کشور در ابعاد دفاعی و نظامی دارند، همکاری آنکار و تهران را موجب تحکیم صلح و ثبات در منطقه ارزیابی کرد.

 وی با برشمردن برخی از اشتراکات دو کشور تاکید کرد، مشترکات دو ملت و  دولتین  ایرن و ترکیه به حدی زیاد است که اختلاف نظرها، نمی تواند تاثیری بر روابط تهران – آنکار داشته باشد.

عصمت یلماز وزیر دفاع ترکیه در این دیدار با اشاره به اینکه مرزهای ایران و ترکیه، مرزهای صلح و دوستی است ، گفت :خوشبختانه دو کشور ایران و ترکیه در امور دوجانبه هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند و اختلاف نظرها با گفت و گو میان مقامات دو کشور قابل حل است.

سرتیب دهقان در این دیدار از وزیر دفاع ترکیه برای دیدار از تهران دعوت کرد که مورد استقبال وی قرار گرفت. در این دیدار علی رضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و سرهنگ شریعت وابسته نظامی ایران در ترکیه نیز حضور داشت.