دعوت سازمان ملل از ایران برای شرکت در مذاکرات صلح ژنو

ايران, سوريه, سازمان ملل متحد

سازمان ملل از ایران دعوت کرد تا در مذاکرات صلح ژنو برای حل بحران سوریه شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه روز جمعه گفت: من در ماه مه دیدار با دولت سوریه، گروههای مخالف و قدرتهای منطقه‌ای شامل ایران را آغاز می‌کنم تا ارزیابی کنم آیا امیدی برای پایان جنگ سوریه وجود دارد یا خیر.

دی‌میستورا که در حضور اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به 4 سال جنگ در سوریه سخنرانی می‌کرد گفت: امیدوارم تا پایان ماه ژوئن در موقعیتی باشیم که بتوانیم بگوییم این وضعیت می‌تواند پایان یابد یا خیر.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه همچنین گفت:‌ ایران نیز دعوت خواهد شد چون این کشور یک بازیگر کلیدی در این منطقه است و در سوریه نفوذ دارد. سازمان ملل و من این حق را داریم و از همگان از جمله ایران دعوت خواهیم کرد.

وی در گفت‌وگو باخبرنگاران تاکید کرد:‌ هیچ چیز جدیدی وجود ندارد که به ما بگوید که آیا این پروسه سیاسی می‌تواند به موفقیت دست یابد یا نه؟ ما مذاکرات‌مان را اوایل ماه مه آغاز می‌کنیم و با همه به صورت جداگانه و نه به شکل یک نشست دسته جمعی دیدار خواهیم کرد.

احمد فوزی، سخنگوی سازمان ملل در این باره گفت: با دیگر قدرت‌های کلیدی نیز مشورت خواهیم کرد. اما گروه‌های شبه نظامی شامل داعش یا جبهه النصره جزء آنها نخواهند بود.

به گزارش رویترز بانکی‌مون دبیر کل سازمان ملل اوایل ماه جاری از دی میستورا خواست تا تمرکز بیشتری را روی مساله‌ی سوریه قرار دهد و برای راه اندازی دوباره یک پروسه سیاسی به منظور حل این مساله تلاش کند.

گفته می‌شود 4 سال جنگ داخلی در سوریه موجب کشته شدن حدود 220 هزار تن و آوارگی بیش از 7 میلیون سوری شده است که از میان آنها 4 میلیون نفر به خارج از مرزهای این کشور گریخته‌اند.
کد N800896