مصباحی مقدم:آیت الله مصباح گفته من رئیس حزب نیستم ،پس چرا باید درجلسه آقایان یزدی و موحدی شرکت کنم

اصولگرایان,محمد یزدی,علی اکبر ناطق نوری,محمد تقی مصباح یزدی,غلامرضا مصباحی مقدم

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در گفتوگویی به مسائل مربوط به وحدت اصولگرایان اشاره کرد.

بخشهایی از گفت و گوی خبرگزاری مهر را با عضو جامعه روحانیت مبارز می خوانید:

 

فکر می‌کنید در انتخابات آتی طیف‌های مختلف اصولگرایی به چه میزان به جامعتین تمکین کنند، با توجه به آنکه تجربه عدم وحدت در انتخابات گذشته را هم شاهد بودیم؟

ـ همان اتفاقی که در انتخابات ریاست جمهوری افتاد این اثر را گذاشته و درس عبرتی برای اصولگرایان شده است؛ چون اگر بنای همگرایی نباشد، ما عرصه سیاسی را به رقبا واگذار خواهیم کرد.

آیا در مسیر وحدت اصولگرایان مشکلاتی وجود دارد، فکر می‌کنید موانع وحدت در این جریان چیست؟

ـ ما هیچ مانع جدی نمی‌بینیم، بلکه می‌شود گفت نشانه‌هایی بر همگرایی به صورت جدی میان مجموعه اصولگرایی وجود دارد. اصول و شاخص‌های ما مشترک است. .شاید وقتی نسبت به تطبیق این شاخص‌ها بر کاندیداها برسيم نياز به گفتگو و تفاهم بيشترى باشد، دوره قبل هم در هنگام تصمیم‌گیری نسبت به انتخاب کاندیداها حرف و حدیث بود؛ اما امروز هنوز به مرحله انتخاب کاندیدا نرسیده ایم بلکه در مرحله بحث و گفتگو و کار مشترک هستیم.

در جلسات احساس‌مان همدلی است و همه یک حرف می‌زنند و همه می‌گویند اگر بنا را بر کار مشترک و همگرایی بگذاریم، این امید است که با اقبال مردم در انتخابات روبرو شویم و بتوانیم موقعیت سیاسی مجموعه را برای خدمت به مردم در انتخابات آینده حفظ کنیم.

خبری در برخی از رسانه ها منتشر شده است مبنی بر اینکه کمیته‌ای از مجموعه احزاب اصولگرا متشکل از تحول‌خواهان، جبهه خط امام و رهبری و پایداری تشکیل شده است که سند نهایی منشور اصولگرایی را تنظیم کرده‌اند و گفته‌اند که این سند را به جامعتین ارائه خواهند کرد. آیا چنین سندی به جامعه روحانیت مبارز تقدیم شده است؟
 آنچه که به توصیه جامعه روحانیت، گروه‌های اصولگرا دارند عمل می‌کنند، تشکیل جلسات مشترک برای تفاهم بیشتر است. ما تا اینجا را خبر داریم. اما اینکه به سندی بخواهند فکر کنند، از چنین چیزی بی‌خبریم.

جلسات آقای تقوی در چه راستایی است؟

ـ این جلسات هم در راستای همگرایی است، و بطور منظم هم در تهران و هم با سفرهایی که ایشان به استان‌ها و شهرستان‌ها دارند، برگزار می شود و استمرار دارد.

فکر نمی‌کنید این جلسات نوعی موازی‌کاری است؟ چرا که هر حزبی برای خود جلساتی می‌گذارد.

ـ مگر از مبدا تفاوتی است؟ آقای تقوی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت است و به توصیه آیت‌الله مهدوی این کار را شروع کرده و امروز هم در جلسات با گروه‌ها و شخصیت های اصولگرایی وحدت و همگرایی را دنبال می کند؛ دیگر گروهها و احزاب هم در همین راستا جلسات وحدت برگزار می کنند؛ بنابراین موازی‌کاری تلقی نمی‌شود.

اطلاعاتی از جزئیات جلسات دبیران کل جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با آیت‌الله مصباح می دهید؟محوریت این جلسات چه بوده است؟

آنچه که حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی در جلسات جامعه روحانیت از نشست سه‌جانبه گزارش کردند، این بود که این جلسه در جامعه مدرسین برگزار شد و آیت‌الله مصباح که تشریف آوردند سئوالشان این بود «که چرا من را دعوت کردید؟ همواره برای انتخابات، جامعتین بودند که ورود می‌کردند. امروز هم باید همین گونه باشد. من ریاست حزبی را ندارم. اگر خواستید با احزاب جلسه بگذارید، من رئیس حزبی نیستم. دوستان پایداری می‌آیند با من مشورت می‌کنند و من مشورت می‌دهم، ولی این گونه نیست که رهبری حزبی را به عهده گرفته باشم» و توصیه کردند که همچنان باید محوریت، جامعتین باشد.
همچنین آیت الله مصباح در آن جلسه تاکید کردند «من هم خودم عضوی از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند. درست است که به خاطر وضعیت جسمی نمی توانم در تمام جلسات جامعه مدرسین شرکت کنم، اما همچنان خودم را عضو این تشکل می‌دانم و در قالب جامعه مدرسین فعالیت‌هایی که مشترک با جامعه روحانیت انجام می گیرد را پیگیری می‌کنم.» بنابراین ایشان داعیه مستقلی برای انتخابات ندارند، بلکه حرکتی را که توسط جامعتین شروع شده و بناست استمرار یابد را تائید می‌کنند و همگرایی مجموعه اصولگرایان مورد حمایت ایشان است.


رفتار پایداری‌ها را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ فکر می‌کنید این بار تمکین می‌کنند و با دیگر طیف های اصلوگراییی همراه می شوند؟

صحبت پایداری ها در جلسه با کمینه انتخاباتی جامعه روحانیت حکایت از کار مشترک با مجموعه اصولگرایی دارد
کمیته انتخاباتی جامعه روحانیت مبارز جلسه ای با اعضای شورای مرکزی پایداری داشته است و تا اینجا الحمدالله پایداری‌ها صحبت‌هایشان حکایت از استقبال کار مشترک دارد و امیدواریم تا پایان این مسیر حفظ شود و ادامه یابد.

 

اصلاح‌طلبان خیلی فعال هستند و حرکت‌های انتخاباتی خود را پیش از این شروع کرده‌اند. در روزهای اخیر هم خبر از پشت سر گذاشتن سومین گام خود در انتخابات داده اند که از مرحله وحدت گذشته و به انتخاب کاندیداها رسیدند. فکر نمی‌کنید اصولگرایان که هنوز در مرحله همگرایی هستند، این تحلیل جناح رقیب را تقویت می کند که اصولگرایان اختلاف دارند؟

 چنین برداشتی درست نیست. ما تصور می‌کنیم که اختلاف جدی نداریم و این حرکتی که شروع کرده‌ایم با حمایت همه جانبه مجموعه احزاب و شخصیت‌های اصولگرایی استمرار پیدا خواهد کرد و امیدواریم در تهران و کلانشهرها شاهد لیست‌های متعدد از اصولگرایان نباشیم. البته اصلاح‌طلبان تغییری در رفتارشان نسبت به گذشته رخ داده است و احساس کرده‌اند که می‌توانند به صورت جدی وارد انتخابات شوند و آنها هم به احتمال قوی با یک اقدام مشترک گام خواهند برداشت.

تاکنون جامعیت روحانیت ساز و کاری برای وحدت و چگونگی انتخاب کاندیداها پیشنهاد داده است؟ پیش‌بینی شما از مدل وحدت اصولگرایان برای انتخابات آتی چیست؟ برخی از رسانه ها خبر از تشکیل یک کمیته ۲۰+۱۰ داده اند. این موضوع صحت دارد؟

ـ ‌ما چنین چیزی نشنیده‌ایم و طبعاً با مشورتی که با احزاب اصولگرا داریم، انشاءالله نسبت به مدلی که برای کار مشترک نیاز داریم، پیش خواهیم رسید.

با شروع شدن سال جدید، نطق انتخاباتی دولتمردان نیز شروع شد و معلوم است برنامه بسیار جدی برای انتخابات دارند. حتی خود رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان نیز به طور علناً در مورد انتخابات صحبت کرده‌اند. رئیس‌جمهوردر پیام نوروزی خود نیز به انتخابات اشاره کرد. معاون اول رئیس‌جمهور هم در جلسه شورای مرکزی کارگزاران تاکید کرد که مجلس معتدل می‌خواهیم و بر نقش حزب کارگزاران در انتخابات تاکید کرد. ارزیابی شما از رویکرد انتخاباتی دولتمردان چیست؟

 ورود احزاب و جمعیت‌ها به انتخابات را امری متعارف و مفید می‌دانیم، چه احزاب اصولگرا و چه احزاب اصلاح‌طلب. اما ورود دولتمردان در بحث انتخابات خلاف قوانین جاری کشور است. در این زمینه اخیرا مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز سیاستگذاری کرده است، گرچه هنوز مرحله نهایی این سیاستگذاری به پایان نرسیده ولی ظرف یک ماه آینده سیاست های کلی انتخابات به پایان خواهد رسید.

این سیاستگذاری‌ها یک بند به نام «عدم مداخله دستگاه‌های دولتی و اشخاص و دولتمردان» دارد. آنها مجاز به دخالت در انتخابات نیستند. اصولا در یک جامعه با مبانی دموکراسی دینی و مردمسالاری دینی می‌بایست دولتمردان از دخالت در انتخابات به شدت پرهیز کنند. مجلسی که دولت بخواهد آن مجلس را تشکیل دهد و با تدبیر دولت آن مجلس جهت‌گیری شود و رنگ سیاسی پیدا کند، آن مجلس، مجلس مستقلی نیست و به تعبیری مجلس فرمایشی است.

بنابراین دولتمردان باید از ورود به بحث انتخابات فاصله بگیرند. نباید سیگنال‌هایی داده شود که آن سنگنال ها افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد و نمایندگی انتخاب کنند بی‌خاصیت و وظایف نمایندگی را با حریت، شجاعت و صراحت دنبال نکنند.

زمان ریاست جمهوری بنی‌صدر را فراموش نمی‌کنیم. بنی‌صدر بعد از آنکه رئیس‌جمهور شد برای دور بعدی انتخابات برای مردم سخنرانی کرد و گفت مجلسی را تعیین کنید که با رئیس‌جمهور شما هماهنگ باشد و بعدها هم رفتار او نشان داد که او دنبال قدرت مطلقه است. حتی می‌خواست قدرت امام(ره) را هم به نحوی تصاحب کند. طبعا مجلس اجازه نداد چنین اتفاقی بیفتد و او را استیضاح کرد و از مسند قدرت پایین کشید.

اگر انتخابات را دولت بدون مداخله برگزار کند، یک مجلس خوب، یک مجلس کارا تشکیل می‌شود و مجلسی خواهد بود که هم از دولت حمایت و هم انتقاد می کند. دولت باید به انتقاد میدان دهد و اشتباهات خود را در این انتقادها جستجو کند. اگر هم انتقادکنندگان اشتباه کردند، توضیح دهد و آنان را قانع کنند.

 معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران گفته است «باید به یک همگرایی بین اصلاح طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد، برای پیدا کردن کاندیداها به مشکل بر نمی خوریم. به همین دلیل می گویم که نقش کارگزاران مهم و موثر است. نباید گذاشت زاویه ای بوجود بیاید.» آیا ائتلاف بخشی از اصولگرایان با اصلاح طلبان را محتمل می دانید؟

 اميدوارم درست نباشد، اگر صحت داشته باشد، جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور است و این اولین صحنه دخالت دولتمردان در عرصه انتخابات محسوب می شود. این کار غلطی است و حتما باید دولتمردان این اشتباه را کنار بگذارند. اگر این سخن را لیدرهای احزاب می‌گفتند، فارغ از اینکه جزء دولتمردان تلقی شوند، می‌توانستم به این سئوال پاسخ دهم. اما با توجه به اینکه این مساله از سوی یک دولتمرد مطرح شده است، شایسته پاسخگویی نمی‌دانم.

آیا این اظهارنظر آقای جهانگیری مصداق تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود؟

ـ خیلی روشن است که تخلف انتخاباتی است.

ممکن است طیف منتسب به رئیس مجلس(فراکسیون رهروان) با اصلاح‌طلبان معتدل و طیف طرفدار دولت با محوریت آقای ناطق نوری ائتلافی تشکیل دهند؟

ـ اصولگرایان چارچوب کاری خود را قبلا ترسیم کرده‌اند. ابهام در کارشان وجود ندارد. خیلی شفاف اصول فعالیت خود را تصویب و گزارش کرده‌اند. اصول فعالیت اصولگرایان عبارت است از اسلام، جمهوری اسلامی، قانون اساسی، رهنمودهای حضرت امام (ره) و اعتقاد به اصل ولایت فقیه به عنوان یک رکن محوری نظام و تبعیت از ولی فقیه در عصر حاضر.

در مورد شخص آقای ناطق نوری از نزدیک با ایشان ملاقات داشته‌ام. به من اطمینان خاطر داده‌اند که اصولگرا هستند و از حوزه اصولگرایی خارج نخواهند شد و نمی‌توانند با اصلاح‌طلبان همکاری کنند. من هم تعبیری داشتم و جای دیگر گفتم که رسانه‌های اصلاح‌طلب سخن از لیدر شدن ناطق می‌کنند. باید در مقابلش این سخن را گفت که «برو این دام در جای دگر نه»

تاکنون با آقای لاریجانی پیرامون وحدت صحبت کرده‌اید؟

جلسه با لاریجانی در دستور کار کمیته انتخاباتی جامعه روحانیت مبارز قرار دارد.

پس پیش‌بینی شما این است که چنین ائتلافی شکل نمی‌گیرد؟

ـ بله من پیش‌بینی می‌کنم که هرگز چنین ائتلافی شکل نخواهد گرفت.

در روزهای اخیر کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. چرا در نزدیکی انتخابات مجلس به فکر تصویب چنین قانونی افتاده است. فکر نمی کنید بررسی این طرح در نزدیکی انتخابات موجب تصویب قانونی ناقص و اشکال خواهد شد؟

این طرح برای سومین بار است که در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود. طرح استانی شدن انتخابات برای حدود دو سال پیش است و آن زمان تا انتخابات فاصله بوده لذا این طرح امروز مطرح نشده است، بلکه کلیات آن به تصویب رسید.

طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی یک طرح پخته است و دستپاچگی در تصویب آن حاکم نیست.
چندین ماه کمیسیون شوراها بر روی این طرح به طور کارشناسی و گسترده کار کرده و از تمام کارشناسان، وزارت کشور و تمام مراکزی که به نحوی می‌توانستند کمک کنند و نظر دهند که این طرح پخته شود، استفاده شده و دستپاچگی در تصویب این طرح حاکم نیست.

تعدادی ابهام در این طرح وجود داشت که رئیس مجلس آنرا مجددا به کمیسیون شوراها فرستاد و ظرف دو هفته ابهامات برطرف و این طرح به سرانجام خواهد رسید. پس این ذهنیت را باید اصلاح کرد که این طرح نزدیک به زمان انتخابات نیست بلکه با سابقه سه مرتبه مطرح شدن و بررسی شدن و نظرات کارشناسی را گرفتن حالا به نتیجه نشسته است. البته در دو دوره قبل رای نیاورده که پس از رفع ایرادات در این دوره رای آورد.

انتقادات دولت به این طرح سیاسی است یا کارشناسی؟

ـ البته توضیحاتی که آقای انصاری دادند، حکایت از نظر کارشناسی می‌کرد. اما بعضی‌ها هم تفسیر سیاسی نسبت به انتقادات دولت دارند.

17302

 

کد N800818