تحلیلگر صهیونیست عنوان کرد:

سه دلیل اصلی عقب نشینی رئيس جمهوری مصر مقابل حماس

سیاسی

يك تحلیلگر صهيونيست تاکید کرد چندین عامل باعث شده که تنش میان مصر و حماس به سمت آرامش پیش رود که از مهمترین آن، میانجی گیری جهاد اسلامی میان قاهره و حماس بوده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از فلسطین الیوم، «يوني بن مناحيم» تحلیلگر سياسي صهيونيست نوشت: مصر به سمت کاهش تنش با حماس پیش می رود و این ناشی از سه عامل است؛ نخست ترس از انفجار اوضاع در داخل نوار غزه و شروع جنگ جدید با اسرائیل که طبعا بر استقرار و ثبات نظام «عبدالفتاح السیسی» رئيس جمهوری مصر تاثیر می گذارد. دوم موضع گیری جدید ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودي مقابل جنبش اخوان المسلمین است و سوم وساطت جنبش جهاد اسلامی.

وزیر امور خارجه عربستان «سعود الفیصل» دو هفته پیش تاکید کرده بود که عربستان سعودي با اخوان المسلمین دشمنی ندارد. يوني بن- مناحيم همچنين در تحلیل خود آورده است: مصری ها اخیرا پس از دیدار هیئت وابسته به سازمان جهاد اسلامی با مقامات مصر، به سمت کم کردن اختلافات و آرام کردن اوضاع با حماس پیش می روند.

به اعتقاد این تحلیلگر اسرائیلی از جمله آثار میانجی گری سازمان جهاد اسلامی بین حماس و مصر این است که قاهره يازدهم ماه مارس به تصمیم دادگاه امور فوق العاده این کشور مبنی بر قرار دادن حماس در فهرست گروه های تروریستی، اعتراض کرد و این امکان وجود دارد که دادگاه تصمیم خود را لغو و اعتراض مذکور را وارد بداند. جنبش حماس نیز از این اقدام مصر استقبال کرد.

مساله بازگشایی رفح از دیگر محورهای گفتگوی جهاد اسلامی با مقامات مصری بوده و به نظر می رسد در این زمینه توفیقاتی هم داشته به طوری که مصر در طول یک هفته اخیر به مدت سه روز گذگاه رفح را باز کرد.

اخیرا نیز «اسماعیل هنیه» نخست وزير مستعفي حماس نیز در کاهش اين تنش گامی مثبت برداشت و اقدامات تروریستی در سینا را محکوم کرد. هنیه تاکید کرد که حماس به امنیت و حاکمیت مصر و ثبات آن متعهد است.