بایدن:

آمریکا جنگنده های اف۳۵ را به اسراائیل تحویل می دهد

سیاسی

معاون رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی از تحویل جنگنده های اف ۳۵ به رژیم صهیونیستی در سال آتی میلادی و همچنین تعهد واشنگتن به حفظ برتری نظامی صهیونیست ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «جو بایدن»  در مراسم روز استقلال اسرائیل در مراسمی که سفارت اسرائیل در واشنگتن ترتیب داده بود،  گفت برترین مدل جنگنده‌های اف ۳۵ که نسل پنجم آنها به شمار می‌رود، سال آینده در اختیار تل آویو گذاشته می‌شود.

به گفته بایدن به این ترتیب «اسرائیل تنها کشوری در خاورمیانه می‌شود» که این هواپیماها را در اختیار خواهد داشت.

رویترز در این رابطه می نویسد: حضور و سخنرانی جو بایدن در مراسم روز پنج شنبه، تازه‌ترین نشانه‌ها از تلاش‌های کاخ سفید برای کاهش تنش‌ها، در پی دوره‌ای از رنجش‌ها میان  باراک اوباما، رئیس جمور آمریکا،  و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، پیرامون مذاکرات اتمی ایران و دیپلماسی در خاورمیانه، به شمار می‌رود.

روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست نیز می‌گوید معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در پی اطمینان دادن به حاضران در مورد تعهد دولت اوباما در این مورد بود که توافق نهایی با تهران، امنیت اسرائیل را تامین خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌‌گوید حضور معاون اوباما در مراسم واشنگتن  «تلاشی نمادین» برای کاهش تنش‌ها از سوی کاخ سفید است.

رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۹ فروند اف ۳۵ به مبلغ ۲.۷۵ میلیارد دلار خریداری کرد. در فوریه گذشته نیز قراردادی برای ۱۴ فروند دیگر به مبلغ ۳ میلیارد دلار امضا کرد.

بایدن در حالی از تحویل این جنگنده ها خبر می دهد که اف ۳۵ هنوز آزمایشات فنی خود را پشت سر نگذاشته است.