روحانی در بازگشت از اندونزی:

حرکت روبه جلو همکاریها اقتصادی ایران وچین/قدم نهایی مذاکرات با۱+۵

سیاسی

رییس جمهور با تاکید بر اینکه همکاریهای اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهارداشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده تری از جمله مذاکرات هسته ای بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: قرن کنونی، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می شود و در افریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.

رییس جمهوری در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا، گفت: در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد، مقام های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راههای گسترش همکاری های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روحانی افزود: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریبا سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجه اند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار گرفت.

رییس جمهوری در ادامه به دیدارهای حاشیه ای که در جریان این اجلاس دو روزه انجام شد، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با روسای جمهوری چین، ویتنام، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات هایی داشتیم. همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به خاطر مقاومت ملت ایران، اشاره داشتند در مسیر مذاکرات با ۱+۵ در قدم های نهایی هستید.

حجه الاسلام روحانی با تاکید بر اینکه همکاریهای اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهارداشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده تری از جمله مذاکرات هسته ای، پروژه های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران - پکن و مسایل منطقه ای بود.

رییس جمهوری همچنین به نشست خود با علما، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و گفت: در این نشست، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.