آمار «قربانی» از تعداد پرونده‌های واردشده به دیوان عدالت اداری

ديوان عدالت اداري,قانون,پرونده

معاون قضایی در امور شعب دیوان عدالت اداری گفت: سال 93 در مقایسه با سال 92 از تعداد ورودی پرونده‌ها به دیوان در سطح کشور به طور متوسط 15 درصد کاسته شده است.

معاون قضایی در امور شعب دیوان عدالت اداری گفت: سال 93 در مقایسه با سال 92 از تعداد ورودی پرونده‌ها به دیوان در سطح کشور به طور متوسط 15 درصد کاسته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس حجت‌الاسلام والمسملین موسی قربانی در جمع خبرنگاران گفت: سال 92 بالغ بر 115 هزار پرونده به دیوان عدالت اداری کشور وارد شده بود که این تعداد در سال 93 به حدود 98 هزار پرونده کاهش یافته است.

وی میزان ورودی پرونده‌ها از استان فارس را 3 هزار و 942 پرونده عنوان و اضافه کرد: به ترتیب شهرداری‌های استان، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، تامین اجتماعی و تعاون، کار و امور اجتماعی بیشترین تعداد پرونده‌ها را به‌خود اختصاص داده‌اند.

این مقام قضایی تاکید کرد: در سال 93 و در مقایسه با سال 92 در تعداد پرونده‌های وارده مربوط به شهرداری‌های استان فارس شاهد افزایش بودیم، بطوریکه در سال 92 تعداد پرونده‌های این مجموعه در فارس، 579 فقره و در سال 93 این تعداد 888 فقره بوده است.

وی از کاهش تعداد پرونده‌های مربوط به دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی، کشور و راه و شهرسازی در استان فارس در مقایسه بین سال‌های 92 و 93 خبر داد و گفت: تعداد پرونده‌ها نشان‌دهنده الزام و تعهد دستگاه‌ها به قانون و اقدامات قانونی است، البته بعضی دستگاه‌ها در اجرای قانون دچار مشکلاتی هستند و از طرفی برخی قوانین از شفافیت لازم برخوردار نیست.

قربانی با بیان این‌که «بیشترین حجم پرونده‌های مربوط به شهرداری‌های استان فارس در خصوص کمیسیون ماده 100 بوده است» گفت: این نشان می‌دهد که اگر شهرداری‌ها در ساخت و ساز سخت‌گیری کرده و مانع تخلف شوند، به تبع آن شاهد کاهش پرونده‌ها در کمیسیون ماده 100 و در دیوان خواهیم بود.

وی بیشترین حجم پرونده‌های مربوط به دو دستگاه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان را به مباحث مرخصی زایمان و ارتقای شغلی مرتبط دانست و با یادآوری اینکه بالاخره وزارت آموزش و پرورش قبول کرد که قانون مرخصی زایمان سال 92 را در مهرماه 93 اجرایی کند، گفت: این موضوع حجم پرونده‌ها را کاهش می‌دهد.

معاون قضایی در امور شعب دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: اگر تصویب قوانین و مصوبات بر اساس موازین کارشناسی بوده و قوانین سوراخ‌دار نباشد و از طرفی دستگاه‌های مربوطه قوانین را شفاف و دقیق اجرا کنند، به‌حتم حجم پرونده‌ها تا دو سوم کاهش خواهد داشت.

قربانی یادآور شد: از تعداد کل 3 هزار و 942 پرونده ارسالی از استان فارس در سال 93 بالغ بر 2 هزار و 880 پرونده از طریق دفتر نمایندگی دیوان در این استان دریافت شده است.

این نماینده پیشین مجلس، همچنین از کاهش قابل توجه زمان رسیدگی به پرونده‌ها در سال 92 به‌ نسبت سال 93 خبر داد و گفت: اکنون به‌طور متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها 220 روز است که کاهش 20 روزه این زمان در سال 94 یکی از اولویت‌ها خواهد بود.

وی با بیان این‌که «این زمان در ابتدای سال 93 در مواردی به بیش از 2 سال هم رسیده بود» گفت: اکنون حداکثر زمان رسیدگی به پرونده‌ها حدود یکسال و حداقل 5 ماه است که البته کاهش زمان رسیدگی به واسطه برخی مسیرهای قانونی که باید طی شود، کمتر از 3 تا 4 ماه امکان‌پذیر نیست.

قربانی خاطرنشان کرد: تعداد شعب بدوی فعال اکنون 46 شعبه و تعداد شعب تجدید نظر 10 شعبه است که با توجه به روند کار، امسال سعی خواهیم کرد تعداد شعب بدوی را به 50 و تعداد شعب تجدید نظر را به 16 شعبه افزایش دهیم.

معاون قضایی در امور شعب دیوان عدالت اداری همچنین با تاکید بر این‌که «شغل خبرنگاری یکی از سخت‌ترین مشاغل محسوب می‌شود» به مخاطرات شاغلین در این حرفه اشاره و تاکید کرد: اینکه آیا در اجرا این شغل جزو مشاغل سخت شود، از همان موضوعات الزام‌های قانونی است که باید قوانین را شفاف‌سازی کرد.

قربانی تاکید کرد: شخصا به‌واسطه ارتباط به شاغلین حرفه خبرنگاری، آن را فی‌ذاته سخت می‌داند و در مسیر شفاف‌سازی قوانین مربوطه حاضر به همراهی و رایزنی با دستگاه‌های مربوطه است.

این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: البته اگر رسانه‌ها با مسائل، سیاسی برخورد نکرده و اخبار و واقعیت‌ها را بر مبنای مسائل قانونی و حقوقی پیگیری و اطلاع‌رسانی کنند، از وقوع بسیاری مفاسد و مشکلات پیشگیری خواهد شد.

انتهای پیام

کد N799795