روحانی در دیدار با رئیس جمهور اندونزی تأکید کرد:

توسعه همکاری‌ ایران و اندونزی/ حامیان تروریست‌ها باید منزوی شوند

سیاسی

رئیس جمهور با تأکید بر گسترش همکاری‌های ایران و اندونزی گفت: کشورهایی که با نگاه ابزاری از گروههای تروریستی حمایت می‌کنند، باید منزوی شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و «جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی، در دیدار با یکدیگر که امروز و در حاشیه اجلاس سران آسیایی آفریقایی در جاکارتا برگزار شد، فعال‌تر شدن کمیسیون مشترک اقتصادی را ضروری دانستند و تأکید کردند، باید سطح روابط دو کشور در همه عرصه‌ها به جایگاهی برسد که شایسته دو ملت مسلمان است.

روحانی با قدردانی از برگزاری خوب نشست سران کشورهای آسیایی و آفریقایی به میزبانی دولت اندونزی گفت: ایران برای روابط خود با اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی، اهمیت زیادی قائل است.

وی با ابراز آمادگی تهران برای گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با جاکارتا، اظهار داشت: حجم روابط اقتصادی ایران و اندونزی باید با توجه به استعدادهای دو ملت و امکانات گسترده دو کشور، هر چه بیشتر افزایش یابد.

رئیس جمهور با اشاره به حمایت دولت ایران از فعالیت‌های بخش خصوصی افزود: برای توسعه مناسبات اقتصادی، شرکت‌های خصوصی دو کشور باید بیش از پیش فعال شوند و روابط خود را تقویت کنند.

روحانی به توان علمی و مهندسی متخصصان ایرانی در ساخت نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، انواع فناوری، سدسازی و توسعه راه‌ها اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی ایران با این ظرفیت گسترده، آماده فعالیت و رقابت‌های سالم بین‌المللی، از جمله در اندونزی است.

وی همچنین همکاری نزدیک دو کشور در قالب سازمان‌های منطقه‌ای را ضروری دانست و تأکید کرد: سازمان‌های اکو و آسه آن، باید همکاری‌های خود را گسترش دهند.

خطر گسترش تروریسم همه را تهدید می‌کند

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت مبارزه مشترک با افراطی‌گری و تروریسم اشاره کرد و گفت: خطر گسترش تروریسم، همگان را تهدید می‌کند و لذا مبارزه با آن نیز یک همکاری جمعی را ضروری می‌سازد.

روحانی تصریح کرد: صدای ما به خصوص در دنیای اسلام علیه گروههای تروریستی باید یکی باشد؛ ضروری است کشورهایی که با نگاه ابزاری از این گروههای تروریستی حمایت می‌کنند، منزوی شوند و دنیای اسلام با اتحاد و مبارزه جمعی می‌تواند بر مشکلات فائق آید.

وی همچنین از رئیس جمهوری اندونزی برای دیدار از ایران دعوت کرد.

ویدودو: اندونزی از ایران برای فعالیت در طرح‌های پالایشگاهی و نیروگاهی دعوت می‌کند

در این دیدار همچنین «جو کو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی گفت: اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان اسلام و حامی اسلام میانه‌رو و رحمانی، آماده است روابط خود را با ایران بیش از پیش توسعه دهد.

وی با استقبال از همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی اظهار داشت: جاکارتا از دولت و سرمایه‌گذاران ایرانی، از جمله برای فعالیت در طرح‌های پالایشگاهی و نیروگاهی دعوت می‌کند.

ویدودو همچنین به اهمیت همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: باید تلاش‌ها به ویژه در عرصه فرهنگی برای مبارزه با تروریسم گسترده شود و ما آماده همکاری با ایران در این زمینه هستیم.

وی همچنین گسترش همکاری‌های تهران – جاکارتا به ویژه در عرصه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد.