در دیدار روسای جمهور ایران و اندونزی مطرح شد

همکاری‌های اقتصادی تهران - جاکارتا افزایش می‌یابد

رييس‌جمهور,اندونزي,حسن روحاني,ایران و اندونزی

روسای‌جمهوری اسلامی ایران و اندونزی با اشاره به اهمیت گسترش و تعمیق همکاری‌های دو کشور، بر افزایش هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی تهران – جاکارتا تاکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی و "جوکو ویدودو"، طی این دیدار که صبح پنج‌شنبه در جاکارتا برگزار شد، فعال‌تر شدن کمیسیون مشترک اقتصادی را ضروری دانستند و گفتند: باید سطح روابط دو کشور در همه عرصه‌ها به جایگاهی برسد که شایسته دو ملت مسلمان است.

روحانی با قدردانی از برگزاری خوب نشست سران کشورهای آسیایی و آفریقایی به میزبانی دولت اندونزی، گفت: ایران برای روابط خود با اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی، اهمیت زیادی قایل است.

رئیس‌جمهور، ضمن ابراز آمادگی تهران برای گسترش هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با جاکارتا، اظهار کرد: حجم روابط اقتصادی ایران و اندونزی باید با توجه به استعدادهای دو ملت و امکانات گسترده دو کشور، هر چه بیشتر افزایش یابد.

روحانی با اشاره به حمایت دولت ایران از فعالیت‌های بخش خصوصی، افزود: برای توسعه مناسبات اقتصادی، شرکت‌های خصوصی دو کشور باید بیش از پیش فعال شوند و روابط خود را تقویت کنند.

رئیس‌جمهور به توان علمی و مهندسی متخصصان ایرانی در ساخت نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، انواع فناوری، سد سازی و توسعه راه‌ها اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی ایران با این ظرفیت گسترده، آماده فعالیت و رقابت‌های سالم بین‌المللی، از جمله در اندونزی است.

روحانی همچنین همکاری نزدیک دو کشور در قالب سازمان‌های منطقه‌ای را ضروری دانست و گفت: سازمان‌های اکو و آ سه آن، باید همکاری‌های خود را گسترش دهند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت مبارزه مشترک با افراطی‌گری و تروریسم اشاره کرد و گفت: خطر گسترش تروریسم، همگان را تهدید می‌کند و لذا مبارزه با آن نیز یک همکاری جمعی را ضروری می‌سازد.

روحانی تصریح کرد: صدای ما بخصوص در دنیای اسلام علیه گروه‌های تروریستی باید یکی باشد. ضروری است کشورهایی که با نگاه ابزاری از این گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، منزوی شوند و دنیای اسلام با اتحاد و مبارزه جمعی می‌تواند بر مشکلات فائق آید.

رئیس‌جمهور همچنین از رئیس‌جمهور اندونزی برای دیدار از ایران دعوت کرد.

جو کو ویدودو رئیس‌جمهور اندونزی نیز در این دیدار گفت: اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان اسلام و حامی اسلام میانه‌رو و رحمانی، آماده است روابط خود را با ایران بیش از پیش توسعه دهد.

رئیس‌جمهور اندونزی همچنین با استقبال از همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی، اظهار کرد: جاکارتا از دولت و سرمایه گذاران ایرانی، از جمله برای فعالیت در طرح‌های پالایشگاهی و نیروگاهی دعوت می‌کند.

"ویدودو" همچنین به اهمیت همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: باید تلاش‌ها بویژه در عرصه فرهنگی برای مبارزه با تروریسم گسترده شود و ما آماده همکاری با ایران در این زمینه هستیم.

وی همچنین گسترش همکاری‌های تهران – جاکارتا بویژه در عرصه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام

کد N799665