روحانی در دیدار با رئیس‌جمهور ویتنام:

آماده سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات فنی و مهندسی به ویتنام هستیم

رييس‌جمهور,حسن روحاني

رئیس‌جمهور با استقبال از توسعه روابط ایران و ویتنام گفت: تهران برای توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی با هانوی کاملا آماده است و سطح روابط دو کشور باید بیش از پیش توسعه یابد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی این دیدار که روز پنجشنبه و در حاشیه اجلاس سران آسیا - آفریقا در جاکارتا انجام شد، با اشاره به این‌که «بخش خصوصی ایران آماده سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات فنی مهندسی در ویتنام است» گفت: شرایط برای سرمایه‌گذاری دولت و بخش خصوصی ویتنام نیز در پروژه‌های مختلف، از جمله در حوزه انرژی ایران مهیا است.

رئیس‌جمهور با ابراز امیدواری از اینکه این دیدار سرآغازی برای روابط بهتر میان دو کشور باشد، به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ اشاره کرد و افزود: روند مذاکرات رو به پیشرفت است و اگر طرف مقابل انعطاف و اراده سیاسی لازم را داشته باشد، توافق دست یافتنی است.

روحانی سوابق ملت ویتنام در تلاش و ایستادگی در برابر متجاوز برای استقلال را تجربه‌ای ارزنده خواند و پیشرفت و رفاه مردم این کشور را خواست ملت و دولت ایران دانست.

رئیس‌جمهور ویتنام نیز در این دیدار با تاکید بر این‌که «دو کشور منافع و دیدگاه‌های مشترکی در بسیاری از امور داشته و دارند» گفت: ویتنام برای توسعه روابط خود با ایران اهمیت ویژه‌ای قائل است و هانوی باید برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با تهران قدم‌های بزرگی بردارد.

"ترانگ تان سانگ" افزود: باید در خصوص منافع مشترک، صدای مشترکی داشته باشیم و ویتنام به عنوان کشوری که سال‌های طولانی قربانی حربه تحریم بوده، مشکلات اینگونه اقدامات علیه ملت‌ها را درک می‌کند.

رئیس‌جمهور ویتنام همچنین با قدردانی از تهران بخاطر اجرای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز، اظهار کرد: باید راه‌های تبادل کالا میان دو کشور نیز هر چه بیشتر تسهیل شود.

وی در این ملاقات از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از هانوی دعوت کرد.

انتهای پیام

کد N799648