پارلمان اتریش کشتار ارامنه را "نسل کشی" خواند/ آنکارا سفیرش را فراخواند

سیاسی

پس از آنکه قانونگذاران اتریشی کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی را به عنوان یک نسل کشی محکوم کردند دولت آنکارا سفیر خود در این کشور را فرا خواند.

پس از آنکه قانونگذاران اتریشی کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی را به عنوان یک نسل کشی محکوم کردند دولت آنکارا سفیر خود در این کشور را فرا خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستگاه دیپلماسی ترکیه با اعلام اینکه آنکارا سفیر خود را در اتریش برای رایزنی فراخواند، اعلام کرد: اقدام اخیر پارلمان اتریش روابط دوستانه میان دو کشور را با تهدید مواجه کرده است.

چندی پیش و در آستانه کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی نمایندگان پارلمان اتریش در جلسه‌ای رسمی به احترام قربانیان کشتار ارامنه یک دقیقه سکوت کردند و این رویداد تاریخی را برای نخستین بار نسل کشی قلمداد کردند.

دوریس بورس،‌ رئیس پارلمان اتریش اعلام کرد: 24 آوریل 1915 آغاز یک درگیری است که در نهایت به یک نسل کشی منتهی شد.

رهبران شش حزب اصلی اتریش نیز در این نشست با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که دولت ترکیه باید این رویداد تاریخی را به عنوان یک نسل کشی به رسمیت بشناسد و آن را محکوم کند.

آنها همچنین از دولت ترکیه خواستند که مسئولیت دولت عثمانی را در این کشتار وسیع بپذیرد.

در بیانیه نمایندگان اتریش آمده است: وظیفه ترکیه این است که با فصلی دردناک و تاریک از تاریخ خود مواجه شود و جرایم ارتکاب یافته علیه ارامنه را در دوران عثمانی که یک نسل کشی بوده است به رسمیت بشناسد.

دستگاه دیپلماسی ترکیه در واکنش به این اقدام اتریش نمایندگان اتریشی را به رفتار تنش‌زا متهم کرد و همچنین اعلام کرد که این اقدام به سخره گرفتن مردم ترکیه بوده است.

انتهای پیام

کد N799558