احتمال واگذاری نیروگاه بوشهر به متخصصان داخلی

نیروگاه اتمی بوشهر

واحد مرکزی خبر نوشت:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از بررسی نحوه واگذاری دائم نیروگاه اتمی بوشهر به متخصصان داخلی در مذاکره مسئولان این سازمان با معاون شرکت روس اتم خبر داد.

بهروز کمالوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به محتوای مذاکره با آقای اسپاسکی و هیئت همراه گفت: نیروگاه بوشهر در دوره ای زیر نظارت متخصصان روس بوده که این دوره در حال اتمام و واگذاری کامل به متخصصان ایرانی است که در این نشست در این باره مذاکره کردیم.


وی افزود: در این نشست همچنین درباره نیروگاه های اتمی شماره 2 و 3 که قرار است در سایت بوشهر ساخته شود، گفتگو و موضوع قراردادهای فنی و تجاری در این خصوص بررسی شد که همکاران ما از حوزه های مختلف نیز دیدگاه‌هایشان را در این باره مطرح کردند.


کمالوندی با ابراز امیدواری برای نهایی شدن ساخت این نیروگاه ها در ماه های آینده اضافه کرد: ‌دو نیروگاه بزرگ اینچنینی با سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری، قراردادهای تجاری کوچک فراوانی دارد که باید در خصوص هر یک تفاهم شود.


وی گفت: این نیروگاه ها دارای مسائل فنی، بوروکراسی داخلی و بانکی فراوان است که همه این مسائل هر از گاهی مرور می شود.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در این نشست همچنین زمینه های مختلف همکاری در حوزه های مختلف مرور و مقرر شد معاون شرکت روس اتم فردا از صنایع UCF اصفهان دیدن کند.


وی همچنین با اشاره به دیدار و مذاکره معاون این شرکت با رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : در این دیدار، تفاهماتی که تاکنون با این شرکت داشته ایم و نیز موضوعاتی که قرار است در آینده همکاری کنیم مرور شد.


کمالوندی، گفتگو درباره مواضع روسیه در مذاکرات هسته ای را از دیگر محورهای رایزنی با معاون شرکت روس اتم دانست و افزود : در این گفتگوها از مواضع سازنده روسیه در مذاکره با 1+5 قدردانی شد .


وی گفت: در این نشست همچنین دوطرف دیدگاه هایشان را درباره نحوه همکاری های بلندمدت ایران و روسیه مطرح کردند که امیدواریم در ماه های آینده با ادامه این گفتگوها و رفت و آمدها بتوانیم روابط دوجانبه را در حوزه هسته‌ای به نحو شایسته و به نفع دو کشور پیش ببریم.


کمالوندی مذاکرات امروز را دنباله مذاکراتی دانست که اواخر سال پیش در مسکو انجام و مقرر شد آقای اسپاسکی آن را با سفر به ایران پیگیری کند.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره محتوای گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره کشورمان گفت :‌ بر اساس برنامه اقدام مشترک که تا دهم تیر تمدید شده است ایران و طرف مقابل تعهداتی دارند.


وی افزود: عمده تعهدات کشورمان مربوط به حوزه هسته ای است به همین علت آژانس تعهدات ایران را راستی آزمایی و نتایج آن را در گزارش های ماهانه منتشر می کند که خوشبختانه گزارش های آژانس تاکنون مؤید پایبندی ایران به این تعهدات بوده است .


کمالوندی تأیید پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برنامه اقدام مشترک را دارای آثار مطلوب در فضای بین المللی دانست و اضافه کرد: گزارش اخیر نیز مؤید اجرای این تعهدات بود که نشان می دهد کشورمان تعهدی را که می پذیرد به نحو شایسته انجام می دهد.


وی گفت: بر این اساس از طرف مقابل نیز انتظار عملکرد متقابل داریم که البته کشورهای 1+5 نیز با تلاش در این زمینه تعهداتشان را تا حدی زیادی اجرا کرده‌اند گرچه در برخی موارد با کندی مواجه بوده که البته مقطعی بوده است و می توانیم بگوییم دو طرف به اجرای تعهداتشان پایبند بوده اند.

5252

کد N799540