دیدار روحانی با روسای جمهوری ویتنام و اندونزی

ایرنا نوشت:


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و جوکو ویدودو، رییس جمهوری اندونزی صبح پنجشنبه در جاکارتا پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا دیدار و مذاکره کردند.
 این دیدار در حاشیه دومین روز از اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی برگزار شد.

در این دیدار طرفین در ارتباط با مسایل فی مابین، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند و خواستار توسعه همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف شدند.

روحانی و رییس جمهوری اندونزی بر گسترش همکاری های اقتصادی دو کشوردر بخش های مختلف تاکید کردند.

آمار نشان می دهد ارزش مبادلات ایران و اندونزی در سال 2012 میلادی به دو میلیارد دلار رسید که این رقم در سال 2010 حدود 600 میلیون دلار بود.

ارزش مبادلات تجاری ایران و اندونزی به دلیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران بار دیگر در سال 2013 میلادی به رقم 600 میلیون دلار کاهش یافت که این رقم بیشتر شامل صادرات محصولات اندونزی به ایران بود.

مقام های ایران و اندونزی امیدوارند پس از توافق نهایی ایران و گروه 1+5 که بایستی تضمین کننده حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و نیز متضمن لغو تمامی تحریم های اقتصادی باشد، مبادلات تجاری و روابط اقتصادی دو کشور افزایش بیشتری یابد.

ایران و اندونزی سال گذشته قدم های زیادی برای تقویت مناسبات برداشتند و مذاکرات مختلفی در بخش انرژی و اقتصادی انجام شد.

گسترش همکاری های اندونزی و ایران از اسفند ماه سال 1392 با سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به اندونزی و رایزنی با مقامات این کشور کلید خورد و در آخرین روزهای سال گذشته نیز شاهد سفر فرستاده ویژه اندونزی به تهران بودیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسفند ماه گذشته، تاکید کرده بود ایران و اندونزی به عنوان دو کشور اسلامی و آسیایی و عضو مجامع بین المللی نظیر جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری اسلامی می توانند با اتکا به اشتراکات خود نقش بسزایی در پیشبرد مسایل منطقه ای و بین المللی ایفا کنند.


رایزنی روسای جمهوری ایران و ویتنام/ تاکید بر توسعه همکاری ها
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان و رانگ تان سانگ، رییس جمهوری ویتنام صبح پنجشنبه خواستار گسترش همکاری های دوجانبه شدند.

این دیدار با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.

طرفین در این دیدار با بررسی مسایل منطقه ای و بین المللی، بر گسترش مناسبات دو جانبه تاکید کردند.

ایران و ویتنام مهرماه سال گذشته با هدف گسترش همکاری های دو جانبه بویژه در عرصه های اقتصادی و فرهنگی، چهار سند همکاری امضا کردند.

ایران در سال 1991 و ویتنام نیز در سال 1997 نسبت به ایجاد سفارت در کشور طرف مقابل اقدام کردند. روابط دیپلماتیک بین ایران و ویتنام از سال 1973 آغاز شد.

ایران و ویتنام سال گذشته خواستار افزایش مبادلات تجاری تا سقف دو میلیارد دلار شدند.

1717

کد N799486

خواندنی از سراسر وب