لندن و پاریس خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه /نیوزیلند سرگرم تنظیم پیش‌نویس قطعنامه

سیاسی

انگلیس و فرانسه در حالی از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهند تا روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین را از سربگیرد که نیوزیلند تهیه پیش نویس یک قطعنامه در این رابطه را آغاز کرده است.

انگلیس و فرانسه در حالی از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهند تا روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین را از سربگیرد که نیوزیلند تهیه پیش نویس یک قطعنامه در این رابطه را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، فرانسه و نیوزلند تاکید کردند، با توجه به اینکه انتخابات پارلمانی اسرائیل پایان یافته و در حال حاضر آرامشی در آمریکا پیش از شدت یافتن کمپین انتخابات ریاست جمهوری این کشور حاکم است، واجب و ضروری است که هم اکنون اقدامی انجام شود.

جیم مکسالی، سفیر نیوزیلند در سازمان ملل گفت: ما بر روی متنی کار می‌کنیم که مضمون و هدف آن از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین است.

وی افزود: ما منتظریم تا ببینیم که ابتکار عمل فرانسه برای یک قطعنامه چگونه خواهد بود.

فرانسه ماه گذشته میلادی اعلام کرد، قصد دارد مذاکرات درباره پیش نویس پارامترهای پایان درگیری‌ها در خاورمیانه را آغازکند و علی رغم طرفداری آمریکا از اسرائیل، واشنگتن را در این مساله دخالت دهد.

فرانسوا دلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل در یکی از نشست‌های شورای امنیت گفت: مسئولیت شورای امنیت این است که یک قطعنامه متعادل و یکپارچه را که پارامترهای وضعیت نهایی و چارچوب زمانی برای این مذاکرات را تعیین می‌کند، تصویب کند.

پس از آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جریان انتخابات ماه گذشته میلادی به صورت علنی اعلام کرد که با حاکمیت مستقل فلسطین مخالف است آمریکا اعلام کرد، سیاست‌هایش در خاورمیانه را مجددا بازنگری خواهد کرد.

فلسطینی‌ها به دنبال یک کشور مستقل هستند که شامل غزه، کرانه باختری و قدس شرقی است. آن‌ها همچنین استقلال سرزمین‌های اشغال شده به دست اسرائیل در سال 1967 میلادی را خواستارند.

مارک لیال گرنت، سفیر انگلیس در سازمان ملل گفت: لندن از تعیین پارامترها برای یک راه حل صلح آمیز و مذاکره شده حمایت می‌کند. اما این مساله نیازمند رایزنی‌های مناسب برای دستیابی به حمایت کامل از شورای امنیت است.

آمریکا در دسامبر سال گذشته میلادی به پیش نویس قطعنامه‌ای که طی آن خروج نیروهای اسرائیلی از کرانه باختری و قدس شرقی و ایجاد کشور مستقل فلسطین تا پایان سال 2017 میلادی درخواست شده بود رای منفی داد.

انتهای پیام

کد N799441