نشست کشورهای آسیایی و آفریقایی در جاکارتا برای به چالش کشیدن نظم منسوخ جهانی

سیاسی

سران کشورهای آفریقایی و آسیایی خواستار یک نظم جهانی جدید برای ظهور قدرت‌های اقتصادی و کنار گذاشتن ایده‌های منسوخ موسسه‌های "برتون وودز" (بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) در گذشته شدند.

سران کشورهای آفریقایی و آسیایی خواستار یک نظم جهانی جدید برای ظهور قدرت‌های اقتصادی و کنار گذاشتن ایده‌های منسوخ موسسه‌های "برتون وودز" (بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) در گذشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این درخواست در آغاز نشست سران کشورهای آفریقایی و آسیایی در جاکارتا مطرح شد. این نشست برای بزرگداشت شصتمین سالگرد کنفرانس کشورهای در حال توسعه ضداستعمارگری برگزار شده است.

این در حالی است که شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که انتظار می‌رود در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو داشته باشند، در این مراسم حضور دارند.

این دیدار در حالی صورت خواهد گرفت که روابط بین چین و ژاپن طی سال‌های گذشته تنش‌هایی را بر سر مسائلی چون گذشته دو کشور طی جنگ‌های مختلف و همچنین مسائل و مناقشات منطقه‌ای تجربه کرده است. گفت‌وگوهای دوجانبه در جاکارتا امروز (چهارشنبه) می‌تواند رویکرد مثبت در روابط دو کشور را که از سال گذشته در پی دیدار سران ژاپن و چین در پکن آغاز شد، تداوم بخشد.

آبه طی سخنان خود در این کنفرانس با اشاره به افزایش حضور نظامی چین اظهار کرد، استفاده از زور توسط نیروی قدرتمندتر نباید هرگز بدون کنترل باقی بماند.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین عنوان کرد، ژاپن با احساس ندامتی عمیق نسبت به وقایع جنگ گذشته (جهانی دوم) متعهد شده تا با انجام اعمالی چون پرهیز از اقدامات متجاوزانه و آرام کردن مناقشات بین‌المللی به وسیله ابزار صلح‌آمیز به اصول وفادار بماند.

پیش از این شی جینپینگ طی اظهارات خود در این کنفرانس گفته بود، نوع جدیدی از روابط بین‌المللی برای تشویق همکاری‌ها بین کشورهای آسیایی و آفریقایی لازم است و جهان توسعه‌یافته باید بدون وابستگی‌های سیاسی از سایرین حمایت کند.

علاوه بر سران کشورهای چین و ژاپن، جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور اندونزی و میزبان این کنفرانس که هنوز معتقد است حل مشکلات اقتصادی بین‌المللی از طریق بانک جهانی، سازمان جهانی پول و بانک توسعه آسیایی یک رویکرد منسوخ است، اظهار کرد: در حال حاضر نیاز به تغییر احساس می‌شود. واجب است تا ما نظم اقتصاد جهانی جدیدی را پایه گذاریم که درهایش برای ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی باز باشد.

گفته می‌شود 109 تن از سران کشورهای آفریقایی و آسیایی برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده‌اند که تنها 21 تن از آنها در این مراسم شرکت کردند.

انتهای پیام

کد N799434