گزارش نشست معاونان وزیران خارجه ایران، سوریه و عراق در تهران

اولین اجلاس سه‌جانبه معاونان وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عراق و جمهوری عربی سوریه امروز در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این اجلاس آخرین تحولات منطقه و فعالیت گروه‌های تروریستی و تکفیری و همچنین تحولات یمن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

شرکت‌کنندگان ضمن ابراز نگرانی از مخدوش شدن چهره رحمانی اسلام در نتیجه فعالیت‌های گروه‌های تروریستی، تکفیری و افراطی و نیز تاکید بر اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد مبارزه با تروریسم، عزم جدی سه کشور در همکاری با یکدیگر برای مبارزه با افراط و خشونت را مورد اشاره قرار دادند و گفت‌وگو را بهترین راه برای حل مشکلات چه در داخل کشورها و چه در منطقه دانستند.

معاونان وزیران خارجه سه کشور با اشاره به نقش تخریبی رژیم صهیونیستی در ایجاد تشنج در منطقه، از جامعه جهانی خواستند با درک درست از شرایط منطقه، رویکردی جامع، مکمل و موثر برای مقابله با تروریسم تکفیری اتخاذ کند.

همچنین طرف‌ها بر راه حل سوری - سوری و لزوم استمرار گفت‌وگوهای ملی تا زمان یافتن راه حل ملی برای بحران این کشور تاکید و از مبارزه دولت و ملت عراق علیه تروریسم نیز قاطعانه حمایت کردند.

سه طرف ضمن مخالفت با طائفه‌گری و فرقه‌گرایی و ضرورت انسجام همه گروه‌ها و طوائف بر نقش مهم و موثر علما در توقف خشونت‌ها و افراط‌گرایی‌ها تاکید کردند.

شرکت‌کنندگان با اشاره به توقف حملات علیه یمن و مسئولیت آغازگر تجاوز، برداشتن گام‌های فوری شامل ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور و از سرگیری گفت‌وگوهای ملی میان همه طرف‌ها در یمن را خواستار شدند.

همچنین سه طرف با توجه به تخریب گسترده آثار تاریخی و فرهنگی سوریه و عراق توسط گروه‌های تروریستی، خواهان اتخاذ تدابیر لازم و بازدارنده برای حفظ میراث فرهنگی در این کشورها شدند و همچنین جنایات داعش، جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی علیه مردم منطقه خصوصا سوریه و عراق را مصداق جنایت علیه بشریت دانستند و خواستار پیگیری آنها از سوی مجامع بین‌المللی شدند.

در پایان این اجلاس، طرف‌ها ضمن سازنده خواندن این گفت‌وگوها بر ضرورت ادامه رایزنی‌های سه کشور پیرامون تحولات منطقه و انجام هماهنگی‌های بیشتر تاکید و ضمن استقبال از مشارکت همه کشورهای دوست و علاقه‌مند به ایفای نقش موثر برای حل بحران‌های منطقه‌ای در نشست‌های آتی موافقت کردند که اجلاس بعدی معاونان در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سوریه برگزار شود.

همچنین طرف‌ها پیشنهاد کردند که نشست بعدی وزیران خارجه در اولین فرصت ممکن برگزار شود.

بر اساس این گزارش، نشست سه‌جانبه وزیران خارجه ایران، عراق و سوریه سال گذشته در تهران برگزار شد.

انتهای پیام

کد N799185