رجایی: کار ما برداشتن دیوارهای بین ملیت‌هاست

افغانستان,ایران و افغانستان

یک کارشناس امور افغانستان و کنسول­گر سابق ایران در افغانستان، با بیان این‌که «ایران 131 خواهرشهر دارد» گفت: 26 شهر در ایران با 46 شهر در سایر کشورهای جهان خواهرشهر است.

یک کارشناس امور افغانستان و کنسول­گر سابق ایران در افغانستان، با بیان این‌که «ایران 131 خواهرشهر دارد» گفت: 26 شهر در ایران با 46 شهر در سایر کشورهای جهان خواهرشهر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، علیرضا رجایی در دومین همایش بین­‌المللی امنیت انسانی در غرب آسیا، با اشاره به نقش شبکه خواهرشهرها در ارتقای امنیت انسانی، گفت: بحث استفاده از ظرفیت­‌های خواهرشهری بعد از جنگ جهانی دوم پایه‌ریزی شده است.

مشاور و مدیرکل دفتر معاون کل نهاد ریاست جمهوری با بیان این‌که «ایجاد خواهر شهرها با هدف سازمان­دهی ارتباط و تبادل و بهره­‌برداری از تجارب ملیت­‌ها بوده است» افزود: این خواهرشهرها در بخش­‌های مختلف زیست محیطی، امنیتی، اجتماعی، آموزشی و گردشگری می­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

این کارشناس امور افغانستان با اشاره به این‌که «پیوند این خواهرشهرها پایدار است» تصریح کرد: این پایداری ارتباط بین مردم با مردم و مردم با حاکمیت است.

وی خواهرشهرهای موجود در دنیا را 2400 مورد دانست و ادامه داد: سهم آمریکا از این میان 2217 خواهرشهر است که در زمینه­‌های مختلف از آن بهره می­‌برد.

رجایی با تاکید بر این‌که «در قبل و بعد از انقلاب ایران خواهر شهرها تنها یک پیوند بوده است» گفت: ما از این فرصت خواهر شهرها استفاده نکرده­‌ایم و فقط موضوع آن واکاوی شده است.

این کنسول­گر سابق ایران در افغانستان با اشاره به این‌که «کار ما برداشتن دیوارها در بین ملیت­‌ها و ارتباط بین آنهاست» گفت: تمام مشکل و دغدغه ما مدیریت جامعه مدنی است که همه بحث­‌ها در قالب حاکمیت مطرح می­‌شود.

وی تمامی مشکلات را در عدم ارتباط بین مردم دانست و یادآور شد: 350 هزار دانش­‌آموز افغانستان در ایران مدیریت نشده است.

رجایی با بیان این‌که «غالب خواهر شهرها می­‌تواند مشکلات بین کشورها را حل کند» خاطر نشان کرد: بحث ریزگردها که از آفریقا شروع شده و بعد از گذشتن از عربستان به ایران رسیده باید به عنوان یک مشکل مشترک بین کشورها نگاه شود.

انتهای پیام

کد N799169