واشنگتن پست:

عربستان نتوانست جلوی پیشرفت حوثی ها را بگیرد

سیاسی

یک روزنامه آمریکایی با انتشار گزارشی علت پایان یافتن حمله عربستان سعودی و همدستانش به ملت یمن را عدم موفقیت این رژیم در متوقف كردن پیشرفت آن ها عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود به اظهارات سرهنگ «احمد عسیری» سخنگوی عملیات عربستان علیه یمن، در كنفرانس اخیرش پرداخت و نوشت: ما (عربستان و همدستانش) توانستیم به اهداف نظامی خود در یمن دست یابیم از همین رو به حمله خود پایان دادیم. اكنون عملیات جدیدی را آغاز كردیم تا بحران انسانی به وجود آمده را التیام بخشیم و به بحران سیاسی موجود پایان دهیم.

این روزنامه آمریكایی در ادامه گزارش خود نوشت: ائتلاف کشورهای عربی حمله خود به یمن را 26 مارس آغاز كردند و در طول این مدت موجب كشته شدن بیش از 1000 نفر شدند كه بیش از 300 نفر آنها شهروندان غیر نظامی بودند. آنها همچنین یمن را محاصره دریایی و هوایی كردند و جلوی رسیدن مواد غذایی و سوخت به كشور فقیر یمن با بیش از 25 میلیون نفر جمعیت شدند و همین امر موجب وخیم تر و بحرانی تر شدن اوضاع انسانی این كشور شد.

واشنگتن پست گزارش خود را با مطرح كردن پرسشی ادامه داد و نوشت: ما هنوز نمی دانیم كه حمله كنندگان چگونه می خواهند از این پس با حوثی ها تعامل كنند در حالی كه آنها هنوز بر بیشتر بخش های یمن تسلط دارند. این حمله به هدف اصلی اش یعنی دور كردن حوثی ها از صنعا پایتخت یمن دست نیافت.

این گزارش همچنین افزود: چگونگی بازگشت رئیس جمهور یمن «عبد ربه منصور هادی» هم تا به این لحظه مشخص نشده زیرا حوثی ها همچنان قدرت را در دست دارند. این روزنامه نتیجه می گیرد که ائتلاف ضدیمنی به سرکردگی عربستان به این دلیل حملات خود را به این کشور متوقف کرد که با مقاومت نیروهای مردمی یمن مواجه شده و نتوانست کاری از پیش ببرد.