رای الیوم بررسی کرد؛

دلیل نظامی عامل توقف حملات هوایی به یمن چیست

سیاسی

برخی منابع با اشاره به دلایل مختلف اعلام توقف جنگ سعودی ها علیه یمن به یک علت که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است اشاره کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه رای الیوم در مطلبی با اشاره به اعلام توقف حملات سعودی ها به یمن آورده است: سعودی ها به همراه قطری ها، اماراتی ها، کویتی ها و اردنی ها و مشارکت ضعیف تر مغرب و سودان به مدت تقریبا یکماه به یمن حمله کردند.

سعودی ها در بیانیه های خود همواره خواستار عقب نشینی حوثی ها از صنعا و همه شهرها و تحویل سلاح سنگین و متوسط، بازگشت عبد ربه منصور هادی و حکومتش به صنعا و از سرگیری فعالیت هایش  و بازگشت به نتایج گفتگوها تحت نظارت هادی و لغو همه اقدامات و عزل و نصب های حوثی ها بودند.

خبر از اعلام توقف حملات داده شده اما هیچ یک از این اهداف برآورده نشد زیرا حوثی ها همچنان مواضع قبلی خود را در اختیار دارند و عبد ربه منصور هادی در تبعید است و احتمال بازگشت وی به یمن و مشارکت در گفتگوی سیاسی هم بعید است.

طوفان قاطعیت خود را با موج انتقادات جهان عرب و جهان غرب مواجه دید به ویژه که تعداد قربانیان غیرنظامی زیاد شد و انتقادهای سازمان های حقوق بشری زیاد شد.

در واقع حوثی ها با هوشیاری تمام عمل کردند و به عربستان حمله نکردند و این موضع سبب شد که سعودی ها در تنگنا قرار بگیرند و در موقعیت کشوری که مشروعیت بین المللی را قبول ندارد ظاهر شود.

اما دلیلی که تاکنون به آن پرداخته نشده است و برخی کارشناسان فرانسوی آن را با توقف حملات هوایی بی ارتباط نمی دانند کاهش ذخایر سلاح نیروی هوایی سعودی از نظر بمب و موشک است. اگر سعودی ها ذخایر خود را در جنگی مبهم مانند هجوم به یمن از دست داده باشند این آنها را در موقعیت خطرناکی در صورتی که حوثی ها به اراضی سعودی حمله کنند قرار می دهد.

بدون شک سعودی ها به آسانی نخواهند توانست که بمب و موشک برای تجهیز جنگنده های خود تهیه کنند و درخواست ها نیز در کوتاه مدت میسر نمی شود و شرکتهای ساخت بمب و موشک به دشواری بتوانند این خواسته را برآورده کنند زیرا آمریکا و کشورهای غربی مقادیر زیادی از ذخایر خود را در عراق و سوریه، لیبی و مالی برای مقابله با گروههای تروریستی از دست داده اند.

باید توجه داشت که جنگنده های طوفان قاطعیت بیش از 600 تن بمب و موشک بر روی یمن ریخته اند.