روحانی در دیدار نخست وزیر ژاپن:

ایران و ژاپن با همکاری مشترک توان کاهش زمینه‌های فقر را دارند

حسن روحاني

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن عصر چهارشنبه در جاکارتا دیدار و درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن عصر چهارشنبه در جاکارتا دیدار و درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی برگزار شد، با اشاره به روابط همواره مثبت میان دو کشور گفت: تهران علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها در زمینه های مورد علاقه بوی‍‍ژه در عرصه‌های علمی، فناوری، زیست محیطی و اقتصادی با توکیو است.

وی با اشاره به حضور گسترده شرکت‌های بزرگ از اروپا و سایر کشورهای جهان در ایران، افزود: ژاپن نیز این فرصت را دارد که از فرصت‌های همکاری اقتصادی با ایران بهره گیرد.

وی با اشاره به آغاز همکاری‌های تهران – توکیو در حوزه محیط زیستی، گفت: این همکاری‌ها بویژه در زمینههای مقابله با آلودگی هوا و حفاظت از آب‌های ساحلی، می‌تواند تعمیق و گسترده‌تر شود.

رییس‌جمهور ضرورت همکاری‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری را خاطرنشان کرد و افزود: یکی از مهمترین ریشه‌های تروریسم در منطقه، فقر و عدم توسعه یافتگی است. ایران و ژاپن می‌توانند با همکاری مشترک جهت پیشرفت و توسعه کشورهای منطقه همکاری کنند و با همکاری مشترک اقتصادی، زمینه‌های فقر را کاهش دهند.

وی با اشاره به وضعیت یمن و نیاز شدید مردم این کشور به کمک‌های درمانی و انساندوستانه، گفت: ثبات و صلح در هر منطقه به نفع کل جهان و ناآرامی و درگیری در مناطق مختلف نیز به ضرر جامعه بین المللی است. ایران با این دیدگاه از هرگونه همکاری مشترک استقبال می‌کند.

نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با رییس‌جمهور کشورمان گفت: روابط ایران و ژاپن در دوره جدید پیشرفت خوبی دارد و توکیو از گسترش همکاری‌ها استقبال می‌کند.

شینزو آبه اظهار کرد: همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های انسان دوستانه، محیط زیست و مبارزه با مواد مخدر همچنان ادامه دارد و علاقه‌مندیم که در زمینه‌های پزشکی هم این همکاری‌های مشترک آغاز شود.

نخست وزیر ژاپن در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دوکشوردر زمینه استفاده صلح آمیزاز انرژی هسته ای و درخصوص ایمنی نیز توسعه یابد.

وی با اشاره به این‌که «امیدوارم ایران نقش سازنده خود را در خاورمیانه همچنان ادامه دهد»، افزود: تبادل نظر در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی، بین دو کشور باید ادامه یابد.

انتهای پیام

کد N799044