وقایع سالهای اخیر بین مردم و سپاه فاصله انداخته؟/سردار رستگارپناه پاسخ می دهد

سپاه پاسداران,انقلاب اسلامی ایران

مصاحبه سردارحسن رستگار پناه، جانشین مرکز مطالعات و امنیت پایدار ملی ستاد کل نیروهای مسلح را بخوانید:

براي نسل‌هاي جوان توضيح دهيد كه چه فرآيندي به شكل‌گيري سپاه پاسداران منجر شد؟
سپاه همزمان با انقلاب متولد شد و این انقلاب در بستری از زمان و مکان به وجود آمد که وقوع آن مورد پيش‌بيني نبود. ولی رهبری و شکل دهنده این انقلاب که امام(س) بود از سال ۴۲ مبارزات خود را شروع کرد. امام(س) براي این انقلاب، تفکر و مربيان شکل گیری این تفکر را تشكيل داد و می‌گفت باید عناصری را تربیت کرد که شکل دهنده انقلاب باشند. سال ۴۲ بستر عمومی جامعه این آمادگی را نداشت و امام(س) بیش از 20 سال روی شاکله انقلاب کار کرد و تلاش خود را از حوزه‌ها آغاز كرد. شاید جوانی در سال ۵۶ و ۵۵ هیچ تصویری از امام(س) نداشت ولی تفکر ايشان به عنوان تفکر بر‌تر از طرف او پذیرفته شده بود. در آن روزها هر کسی كه قصد ورود به صحنه سیاسی را داشت بايد از تفکر و ايدئولوژی مارکسیسم اعلام وجود می‌کرد تا یک نیروی انقلابی و بر‌تر تلقی می‌شد. ولی امام(س) با شرایط آن روز‌ها فرا‌تر از آن اندیشه فرهنگ اسلامی را با بیاني خیلی ساده و همه پسند ارائه داد. امام با‌شناختی که از جامعه و فرهنگ ایرانی ‌داشت، مي‌دانست که مردم منتظر یک حرکت هستند و با این روند كار خود را شروع کرد. پیام آوران امام(س) در نقاط مختلف جامعه حضور داشتند. جوانان مسلمان و معتقد که دغدغه فکری‌شان پیاده شدن احکام الهی و اسلام بود در این انقلاب شرکت کردند و به مجرد اینکه انقلاب پیروز مي شود، امام یک خط مشی مشخصی را برای اداره انقلاب بيان می‌کند و ارکان حاکمیتی نظام را انسجام،راه‌اندازی و پیش می‌برد. امام در ۱۲ فروردین سال ۵۸ ساختار انقلاب را تعیین می‌کند و اولین رکنی که بعد از رفراندوم شکل می‌دهد سپاه است.تشكيل سپاه برای این بودکه نظام یک فرزند خلفی نیاز داشت که باید همپای انقلاب رشد مي‌كرد.
چه كساني در شکل گیری سپاه نقش داشتند؟
تمامی نیرو‌هاي انقلابی و معتقد به راه امام(س) در شهر‌های مختلف، هسته‌هاي اولیه حمایت از انقلاب را شکل می‌دهند. سپاه در اول قرار نبود فقط مسلحانه از انقلاب دفاع کند و اين به مبنای فکری امام(س) بر می‌گردد.
با حضور كميته و ارتش چه نيازي به تاسيس سپاه بود؟
امام(س)سپاه را براي حفاظت از انقلاب شکل می‌دهد و نمي گويد که شما مسلح باشید و اسلحه در دست بگیرید ولی معتقدبود باید از ارکان انقلاب محافظت شود. امام(س) می‌دانست دشمنانی هستند که بدون حضور سپاه با این انقلاب برخورد می‌کنند. در آن زمان دلیلی نداشت گرو‌ه هایی که یک سری خواسته دارند برای بیان ایده‌ها و نظرهای خود دست به سلاح ببرند و باید سر میز گفت‌و‌گو می‌نشستند وآنچه را که مردم و جامعه می‌خواستند اجرا می‌کردند. ولي جریان‌های سیاسی که به دنبال سهم خواهی از انقلاب بودند، به مبارزه مسلحانه پرداختند ولی سپاه برای سهم خواهی نيامد.
اما سپاه عليه آنها اقدام مسلحانه كرد؟
سپاه در بسیاری از مشکلات قبل از اینکه دست به سلاح ببرد گفت‌و‌گو می‌كرد ولی دشمنان کنار نمی‌آیند و پاسداران را می‌کشند. سپاه به دشمنان می‌گفت باید سلاح را زمین بگذارند ولي آن‌ها گوش شنوا نداشتند.
چه كساني با شكل گيري سپاه مخالف بودند؟
دفاع از انقلاب سبب برخورد با سپاه می‌شود و برخورد با سپاه برخورد با انقلاب است چرا كه برخي سپاه را مانع رسیدن به منافع خود می‌دیدند. خون شهدا سبب رشد و بالندگی سپاه شد و اين موفقيت روز افزون سپاه براي دشمنان و مخالفان انقلاب خوشايند نبود.يك موضوع ديگر كه سبب مي شد معاندان از سپاه دل خوشي نداشته باشند مردمي بودن و با مردم زيستن سپاه بود.
به نظر شما وقايع سياسي چند سال اخير ميان مردم و سپاه فاصله نينداخت؟
خیر، این‌گونه نیست. عملیات روانی دشمن شرایط تخریب سازمانی سپاه را شروع می‌کند و به اين نتيجه مي رسد که اگر سپاه را تخریب کند راحت تر به اهدافش می‌رسد و برای همین اقدام به شايعه سازي جدايي سپاه از بدنه مردم مي كند.اگر رسانه‌هاي بیگانه و ضد نظام را تحلیل محتوا کنید بعد از حمله به امام(س)، انقلاب و رهبری نوک تیز انتقاد‌ها و حملات به سمت سپاه است. آیا سپاه جدای از مردم است؟ خیر؛ سپاه متشكل از فرزندان همين مردم است و سهم خواهی و منافعي ندارد.
برخي معتقدند سپاه براي تلاش هايي كه در انقلاب كرده است، انتظار‌هاي ويژه اي دارد،چه پاسخي به اين ادعا‌ها بايد داد؟
سپاه در هیچ جریان سیاسی و اقتصادی سهم خواهی نمي كند، البته شاید تخلفات فردي باشد ولی در همه انقلاب‌ها اين اتفاق‌ها وجود دارد. ولی سپاه نگفته است که من اسلحه به دست گرفته‌ام که این سهم سیاسی را داشته باشم، تعداد نماینده و وزيرخاص را داشته باشم و اين در حالي است كه متولیان انقلاب‌ها در جهان سهم خاص خود را می‌گیرند.‌
برخی می‌گویند سپاه می‌خواهد کودتا کند و این درست نیست زيرا سپاه جایگاه خود را در حکومت دارد و نیاز به این مباحث ندارد.
رابطه سپاه با دولت يازدهم چگونه است،آيا اختلافي در اين ميان وجود دارد؟
خیر، این بحث‌هایی که مطرح می‌شود هم کار دشمنان انقلاب است و آن‌ها سعی دارند مشکلات جزئي را بزرگ کنند. سیستم‌های عملیات روانی غرب و معاندان نظام یک هدف کلی را دنبال می‌کنند تا نظام را با چالش‌هاي مختلف در افكار عمومي معرفي كنند.دشمن خیلی هنرمندانه با ما برخورد می‌کند ولی سپاه پاسداران‌‌ همان دیدگاه امام(س) را دنبال می‌کند و یک سازمان انقلابی به صورت فراجناحی گسترش انديشه‌هاي انقلاب را به پیش می‌برد.
سپاه اين روزها كه نيازي به سلاح در دست گرفتن نيست چگونه در خدمت نظام است؟
سپاه امسال با سپاه سال ۵۷ متفاوت شده است و به دنبال روش‌های صحیح و بهتر برای حفظ ارزش‌های انقلاب مي گردد.سپاه به دنبال نقش آفرینی در بحث‌های فرهنگی است.
برخی می‌گویند سپاه بيش از ساير ارگان‌ها مورد حمایت حكومت است. اين سخنان درست است؟
این گونه نیست و بیگانگان قصد القای این سخن را دارند. به کارمندان وزارت نفت بیشتر از سپاه رسیدگی می‌شود و اين گونه اظهارات برای تخریب سپاه است. سپاه هر کجا که نیاز‌های انقلاب بود وارد ميدان شد واین روز‌ها در عرصه سازندگی که امکان اجرا آن توسط ديگران نیست، خدمت مي كند. سپاه یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های خصوصی است که بیشترین مطالبات مالی را از دولت و شهرداری دارد.
دليل ماندگاري و قدرتمند شدن سپاه چيست؟

سپاه با نگاه راهبردی به مسائل سازندگی و فرهنگی کشور مي‌نگرد و این امر باعث بالندگی و ماندگاری آن شده است. هیچ سازمانی پویایی سپاه را ندارد و اگر اجازه گسترش سازمانی سپاه را می‌دادند، بیشتر جوانان مرکز رشد و تعالی خود را سپاه می‌دیدند و به سمت آن مي آمدند. سپاه فضا را برای مدیران خود گسترده‌ و اين نيز يكي ديگر از دلايل بالندگي است. از سويي هر كجا نیروهای سپاه پست‌هاي مدیریتی را بر عهده گرفته‌اند سبب تحول شده‌اند وصد‌ها نفر از مدیران سپاه در ارگان‌ها و نهاد‌هاي دیگر با مدیریت انقلابی خود سبب رشد و بالندگي شدند.

 

17302

 

کد N798748