افخم در پاسخ به مهر عنوان کرد:

اعلام آمادگی ایران برای کمک به تشکیل دولت فراگیر در یمن

سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: ایران با پیگیری گفتگوی میان احزاب یمنی آمادگی دارد تا دولت فراگیر در یمن بر اوضاع مسلط شود و حکومت در یمن شکل طبیعی خود را پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره آتش بس در یمن و پیش بینی معاون وزیر امور خارجه و اینکه نقش ایران در آتش بس تا چه اندازه بوده است گفت: کسانی که اخبار منطقه را پی می گیرفتند و از روز اول حملات عربستان در یمن علیه مردم بی دفاع این کشور را دنبال می کردند می دانند این اقدام طی 28 روز گذشته با کشتار انسان های بی گناه و خرابی تاسیسات در یمن همراه بود. تحلیلگران در این مسیر شاید نتوانند از این تحلیل اجتناب کنند که این آتش بس باید صورت می گرفت.

وی ادامه داد: در عین حال جمهوری اسلامی ایران از همان ساعات اولیه شروع این حملات، تحرکات سیاسی و رایزنی های خود را با کشورهای مختلف در مذاکرات دوجانبه و چندجانبه پیش برد. ما مخالف اقدام نظامی بودیم و راهکار یمن را غیرنظامی دانستیم، لذا بر همین اساس گفتگوها و رایزنی ها را با کشورهای مختلف شروع کردیم و طرح چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس ارائه شد و دیدگاه منطقی و مطلوب ایران متکی بر نگاه واقع بینانه به مسائل منطقه است و اینکه ما به طور جدی مخالف راهکار نظامی هستیم و دیپلماسی از نظر ما تنها راهکاری است که برای حل بحران های منطقه پاسخگو است.

افخم خاطرنشان کرد: مجموعه این جریانات باعث شد پیش بینی ها نسبت به اینکه توقف حملات صورت بگیرد افزایش یابد و بخشی از اظهارنظرها نیز در همین چارچوب بود. گرچه رایزنی های منطقه ای و فرامنطقه ای نیز در جریان بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: به هر حال توقف حملات اقدام مثبتی است که در بحران یمن شاهد هستیم و امیدواریم در اسرع وقت امکان ارسال کمک های انسان دوستانه فراهم شود. وزارت امور خارجه و هلال احمر و سازمان های مرتبط تلاش دارند که به راه های ارسال کمک ورود کنند و این راه ها بررسی شده و کمک ها چه در سطح جمهوری اسلامی ایران و بین المللی برای ارسال مهیا شود و این یک اقدام ضروری است. مردم یمن امروز شدیدا نیازمند این کمک ها هستند و شرایط انسانی نیازمند یک توجه جدی و فوری است.

وی ادامه داد: در حوزه سیاسی نیز باید گفتگوها انجام شود و گفتگو میان احزاب و گروه های یمنی باید از سر گرفته شود. ما مخالف هرگونه دخالت خارجی هستیم و سرنوشت مردم یمن باید به دست خود آنها شکل بگیرد و دخالت خارجی نمی تواند عواقب خوبی برای مردم یمن داشته باشد. بر همین اساس گفتگو میان احزاب یمنی را دنبال می کنیم و آماده هستیم در این مسیر کمک کنیم تا دولت فراگیر در یمن بر اوضاع مسلط شود و حکومت در یمن شکل طبیعی خود را پیدا کند.

افخم در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در این باره که آیا انتشار فکت شیت از سوی مقام معظم رهبری یک دستور بوده است و اگر چنین دستوری وجود داشته چرا طی دو هفته گذشته اجرایی نشده اظهار داشت: اینکه بحث ها در سطح مسئولان عالی کشور چطور بوده است جزئیاتی در اختیار ندارم به طور قطع و یقین اعلام می کنم هیچگونه اقدامی خلاف دستورات مسئولان عالی کشور صورت نگرفته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: بحث انتشار فکت شیت بحثی است که پیش از این نیز اعلام کردیم. متناسب با روند مذاکرات و براساس صلاحدید این کار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در عین حال فکر می کنم اگر به فکت شیت مطلوب طور دیگری نگاه کنیم مفاد فکت شیت و محورهایی که می تواند مدنظر قرار گیرد به طور مکرر از سوی مسئولان مذاکره کننده اعلام شده، لذا هیچگونه تردیدی در خطوط قرمز ما و توافقاتی که جمهوری اسلامی ایران خواهان آن است ایجاد نشده و دوستان توجه داشته باشند آنچه که مسئولان تیم مذاکره کننده مطرح کرده اند محورهایی است که گزاره برگ را تشکیل می دهد لذا باید بدانیم اصرار بر انتشار فکت شیت باید متناسب با صلاحدید و روند مذاکرات باشد که به هر حال مفاد آن روشن و بدیهی است.