تصویب کلیات استانی شدن انتخابات مجلس؛

انصاری: دولت با طرح استانی شدن انتخابات مخالف است/انتخاب برای مردم مشکل می‌شود

انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم

معاون پارلمانی رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت با طرح استانی شدن انتخابات مخالف است، گفت که این طرح ممکن است ما را از حیث انسجام ملی دچار مشکل کند.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت با طرح استانی شدن انتخابات مخالف است، گفت که این طرح ممکن است ما را از حیث انسجام ملی دچار مشکل کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام مجید انصاری در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی کلیات طرح استانی شدن انتخابات، گفت: دولت با اصل استانی شدن انتخابات موافق است اما اکنون زمان مناسب و وقت کافی برای این کار وجود ندارد. امروز در جلسه دولت این طرح را مطرح کردیم و دولت با آن اعلام مخالفت کرد. امیدواریم در زمان مناسب این موضوع با ارائه لایحه و یا طرح جامع مورد بررسی قرار گیرد.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور با بیان اینکه این طرح دارای اشکالات متعددی است، گفت: این طرح استانی شدن محض نیست بلکه تلفیقی از شهرستانی و استانی شدن انتخابات است؛ در نتیجه معایب برگزاری انتخابات در حوزه شهرستان‌ها حفظ شده و محاسن برگزاری انتخابات به صورت استانی از بین رفته است.

وی ادامه داد: در این طرح مشخص نشده که اگر در یک شهرستان صلاحیت کاندیدایی رد شود و یا نماینده شهرستانی بعد از انتخابات استعفا داده و یا به دلیل حادثه‌ای از دنیا رود در انتخابات دوره بعد برای جایگزین کردن چنین فردی در مجلس مجددا انتخابات در سطح شهرستان برگزار می‌شود و یا کل استان.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور با بیان اینکه این طرح هزینه‌های تبلیغات کاندیداها بخصوص افراد مستقل را بسیار افزایش می‌دهد، گفت: در حال حاضر در شهرهای بزرگ همچون تهران کاندیداها برای تبلیغات با مشکل مواجهند حتی مردم نیز برای شناسایی افراد صاحب صلاحیت برای نمایندگی نیز با مشکل مواجه می‌شوند و انتخاب برای آنها دشوار خواهد شد.

وی در پایان گفت: مسائل سیاسی و امنیتی نباید دور از توجه نمایندگان باشد. کشور ما دارای قومیت‌ها، مذاهب و زبان‌های مختلف است که در حال حاضر از تمامی آنها در مجلس نماینده وجود دارد اما ممکن است با تصویب چنین طرحی این وضعیت دچار اخلال شود و از حیث انسجام ملی دچار مشکل گردد.

انتهای پیام

کد N798613

خواندنی از سراسر وب