رییس جمهوری در اجلاس سران کشورهای آسیا – آفریقا:

طرح ریشه‌کنی تروریسم/توافق نهایی باید ضامن لغوتمام تحریم‌ها باشد

اجلاس سران کشورهای آسیا آفریقا

رییس جمهوری با ارائه طرح رویکرد همه جانبه برای ریشه کنی تروریسم در اجلاس سران کشورهایی آسیایی – آفریقایی تصریح کرد: مقابله با تروریسم باید جزء برنامه‌های اجلاس و در راستای ارزش‌های باندونگ محسوب شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن روحانی در این اجلاس که روز چهارشنبه در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد،با تاکید بر اینکه «اصول و ارزش‌های باندونگ باید هنوز بر اریكه دیپلماسی جهانی بدرخشد»، تصریح کرد: بیایید نگذاریم فریاد باندونگ در دالان سیاست‌ورزی‌های منفعت‌طلبانه رنگ ببازد و اصول و ارزش‌های آن خدشه‌دار شود.متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب آقای جوكو ویدو دو
رییس جمهور محترم اندونزی؛
رؤسای محترم جمهور، نخست وزیران گرامی؛
خانم‌ها و آقایان؛
در آغاز سخن مایلم مراتب خرسندی خود را، از شرکت در اجلاس سران آسیایی ـ آفریقایی در کشور دوست و برادر اندونزی ابراز نموده و از میهمان‌نوازی‌های ریاست محترم جمهور و مردم این كشور قدردانی نمایم.
گرامیداشت شصتمین سالگرد كنفرانس تاریخی باندونگ، و دهمین سالگرد مشاركت جدید راهبردی آسیایی ـ آفریقایی، بواقع فرصت مغتنمی است، تا به بنیانگذاران این حركت ارزشمند ادای احترام نماییم؛ حركتی كه در چارچوب آن جنبش عدم تعهد به بار نشست، و به شنیده شدن صدای كشورهای جنوب در تحولات بین‌المللی و ارتقاء نقش آنها به عنوان نیرویی تأثیرگذار بر صلح، امنیت و توسعه بین‌المللی انجامید و برای نخستین بار مبارزه با نژادپرستی در برنامه جامعه بین‌الملل قرار گرفت.
اگرچه در عصر ما جهان تغییر چهره داده است، ولی اصول و ارزش‌های باندونگ باید هنوز بر اریكه دیپلماسی جهانی بدرخشد؛ بیایید نگذاریم فریاد باندونگ در دالان سیاست‌ورزی‌های منفعت‌طلبانه رنگ ببازد و اصول و ارزش‌های آن خدشه‌دار شود؛ نگذاریم خشونت، تجاوز، تروریسم و افراطی‌گری به راحتی سرتاسر گیتی را در نوردد و ملت‌ها را به خاك و خون بكشد.
تروریسم و افراطی‌گری در بخش‌های بسیاری از دو قاره آسیا و آفریقا گسترش یافته است. آنان بویژه در عراق و سوریه، با توسل به وحشیانه‌ترین روش‌ها، هر روز زنان، مردان و کودکان بیگناه را قربانی مطامع شوم و ضد بشری خود نموده و زیرساخت‌های این کشورها را نابود می‌کنند. افراط‌گرایان در راستای تأمین اهداف نامشروع خود از حمایت‌های اطلاعاتی، تسلیحاتی و مالی برخی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردارند؛ و این در حالی است كه حامیان آنان، از این واقعیت غافل هستند که استمرار بی‌ثباتی در مناطق آشوب زده، گسترش ناامنی در جهان، و از جمله كشورهای آنان، را به دنبال خواهد داشت.
من از دو سال پیش كه شراره‌های افراط گرایی، خشونت و تروریسم در تمامی جهان و به ویژه كشورهای آسیایی - آفریقایی سر بر می‌كشید، و مشاهده می‌نمودم كه چگونه دامنه آن در اكثر نقاط جهان و قاره‌های كهن نیز می‌پیچد، كوشیدم تا با تصویب قطعنامه «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گرایی» در نشست ۲۰۱۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با حمایت و یاری شما یاران همراه، برای نیل به این مقصود، ساختاری بین‌المللی پدید آوریم.

خانم‌ها و آقایان؛
اینك در شرایطی كه وجدان جهانی از دیدن بی تفاوتی سازمانهای بین المللی در مقابل گسترش آتش تروریسم به شدّت آزرده است، زمان آن فرا رسیده است كه برای «اقدامی جهانی علیه خشونت و افراطی گری» طرحی عملیاتی ارائه شود؛ و به جای آن كه با اقدام نابجای برخی كشورها و آتش افروزی، به تروریسم كمك شود، با رویكردی مدبرانه، ریشه های آن خشكانده شود. چرا كه مقابله با تروریسم باید جزء برنامه‌های این اجلاس و در راستای اصول و ارزش‌های باندونگ محسوب شود. من با استفاده از فرصت این گردهمآیی تاریخی كه اكثریت مردم جهان را نمایندگی میكند طرح رویكردی همه جانبه برای ریشه كنی تروریسم را ارائه میكنم:
۱- مفهوم بنیادین در مبارزه با تروریسم، گرامی داشتن حیات انسان است. ما باید به نقطه‌ای برسیم كه برای آرامش جهانی و ایمنی خاطر، جان افراد از هر دین و مذهب و یا هر قوم و نژاد، در دیدگاه همگان، یكسان و برابر باشد. ما باید به نقطه‌ای برسیم كه میان مسلمان، مسیحی، یهودی و بودایی، یا آفریقایی و آسیایی و اروپایی، در ارزش‌های انسانی تفاوتی نباشد، تا تروریسم نتواند صلح بشری را به مخاطره بیندازد و امنیت فردی و اجتماعی را تهدید و تخریب كند.
۲- بزرگترین جفا به ادیان الهی، سوءاستفاده از نام دین برای توجیه آدمكشی است. باید حركت جهانی گستردهای از سوی رهبران دینی و فرهنگی ملل برای مقابله با توجیه اعتقادی آدمكشی آغاز شود. هیچ تعصب اعتقادی نباید دستاویز سلطه طلبی های سیاسی شود. به ویژه نام زیبای آئین آسمانی اسلام، كه پیام رحمت و محبت برای جهانیان آورده است.
۳- در کنار مقابله جدی با افراط گری و تروریسم، باید به شناسایی و ریشه كنی عوامل جاذبه گروههای تروریست و چگونگی سربازگیری آنان برخیزیم. ریشه های فرهنگی اقتصادی این پرخاشگری و میل به خشونت باید شناسایی شود و با تلاش صادقانه در حل معضلات اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و مقابله با ترویج فرهنگ خشونت در میان جوانان، زمینه تحریك و سوءاستفاده تروریستها از بین برده شود.
۴- افزون بر این، باید با قطع كانالهای تغذیه مالی، سیاسی و اطلاعاتی از توسعه تروریسم جلوگیری کرد. تا زمانی كه برخی دولتها، رویكرد تروریسم خوب و تروریسم بد را دنبال میكنند، جریان تروریسم بین المللی، پیام قاطع جهانی در مبارزه با این جنایت را دریافت نکرد‌ه و هر روز با نامی دیگر و با حمایت دولتی دیگر، به حیات خود ادامه خواهد داد.

آقای رییس؛
استمرار بحران‌ها و منازعاتی که با مداخلات نظامی خارجی تشدید شده، به بروز فاجعه ای انسانی در مناطق آشوب‌زده انجامیده است‌. شرایط تأسف‌بار کنونی در یمن و سوریه نمونه‌های بارز چنین وضعیتی هستند. تجربه تاریخی نشان داده است که مداخله نظامی نه تنها راهکار مناسبی برای پاسخ به بحران‌ها نیست، بلکه به وخامت بیشتر اوضاع می‌انجامد. ما معتقد‌یم صلح و آرامش پایدار در گرو توقف مداخله نظامی و ایجاد شرایط لازم برای مفاهمه و گفت‌وگو میان تمامی گروه‌های سیاسی است. ما مسئولیت خطیر جامعه بین‌المللی در این زمینه را نیز یادآور می‌شویم.
در همین راستا سیاست های اشغالگرانه و توسعه طلبانه رژیم متجاوز صهیونیستی نیز از طریق اعمال خشونت فیزیکی و ساختاری، منجر به نقض گسترده و نظام یافته حقوق مردم فلسطین گردیده و تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی به شمار می رود.
در حالیکه علی رغم محکومیت مستمر بین المللی، حمایت های همه جانبه قدرت های بزرگ، طمع رژیم صهیونیستی به ادامه سیاست های ضد انسانی خود، علیه مردم و سرزمین فلسطین و سایر کشور ها را افزایش داده است.
تاریخ نشان می دهد که جنگ و نا امنی، فقر و توسعه نیافتگی می آفریند و آن را همچنان چالش مهم پیش روی کشور های در حال توسعه و کمتر توسعه یافته قرار می دهد. لذا، و علیرغم تلاش های ملی برای کاهش و امحاء فقر، همکاری های توسعه ای هنوز نتواسته است به ارتقا سطح توسعه اقتصادی در کشور های فقیر بیانجامد. علاوه بر این، کشورهای توسعه یافته همچنان به بخش مهمی از تعهدات بین المللی خود در زمینه تامین مالی و انتقال فناوری عمل نکرده و با تحقق آنها را به ملاحظات سیاسی مشروط کرده اند. معماری اقتصادی و مالی نیز همچنان از ضعف های ساختاری که از جمله موانع مشارکت موثر کشور های در حال توسعه در تصمیم گیری های اصلی آنها می باشد، رنج می برد. ما هنوز از یک نظام مالی و تجاری چند جانبه قاعده مند، غیر تبعیض آمیز و فراگیر که بتواند به رشد سرمایه گذاری، توسعه و اشتغال پایدار در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته، کمک کند فاصله داریم. بنابراین اصلاحات ساختاری در این نظام امری ضروری بوده و حضور و مشارکت بدون تبعیض هم کشورها در نهادها و فرآیندهای مالی و بانکی منطقه ای و بین المللی لازمه این اصلاح ساختاری است.

عالیجنابان؛
چندجانبه‌گرایی نیز یکی دیگر از اصول كنفرانس باندونگ، و از دستاوردهای مهم بشری در مقابله با یک‌جانبه‌گرایی زورمدارانه است. توسل به روش‌های زورمدارانه و از جمله اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورهای مستقل، تجلی چنین گرایشی است. تحریمهای ظالمانه و غیر قانونی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران بارزترین نمونه این گرایش خطرناک است.
لیكن پایداری و مقاومت ملت ایران، و سرعت رشد و توسعه فنآوری بومی و صلح آمیز هسته ای، سرانجام طرف مقابل را به میز مذاكره كشانید؛ و تركیب ۱+۵ با آگاهی از این‌كه تهدید، تحقیر و تحریم، صلح و امنیت نمی‌آفریند، روی به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران آورد. مذاكراتی فشرده، پیچیده و طولانی؛ كه اینك خرسندم اعلام نمایم كه در این گفتگوها، در مسیر تعاملات سازنده‌ای قرار دارد كه می‌تواند توافق نهایی را در بر داشته باشد. این توافق نهایی بایستی تضمین‌كننده حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و نیز متضمن لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی باشد. من اینجا اعلام می‌كنم كه هدف ما تعامل سازنده است؛ و بر این پای می‌فشرم كه این تعامل سازنده به نفع همه ما و دیگر مردم جهان خواهد بود. جهانیان بوضوح دریافته اند که جمهوری اسلامی ایران با پیگیری و مداومت در حل معضل پیش آمده هسته ای بعنوان گام نخست، عزم راسخ دارد که تمامی تلاش و ظرفیت منطقه ای و بین المللی خود را بیش از گذشته در مرحله بعد، جهت ایجاد امنیت منطقه و گسترش صلح جهانی بکار گیرد. ما در این مرحله خواهیم کوشید تا با همکاری جمعی منطقه ای و توسعه ارتباطات و تعاملات میان همسایگان، و با تمسک به اصول همکاری های اسلامی و اهداف اجلاس باندونگ، آرامش، امنیت و ثبات را برای توسعه اقتصادی و کاهش فقر و عقب افتادگی فراهم آوریم.
در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت و همکاری با همسایگان و از جمله همسایگان عرب خود می باشد. در این راستا ما بر صلح منطقه ای به منظور توقف کشتار و خونریزی در یمن و سایر کشورهای منطقه تاکید می کنیم؛ چرا که در نظم جدید بین المللی، همکاری و مشارکت امری انسانی است.

خانم‌ها و آقایان؛
من به عنوان رییس جنبش عدم تعهد نیز افتخار دارم رضایت خاطر خویش از حضور در اجلاس سران را ابراز نمایم. این جنبش بعنوان بزرگترین دستاورد دیپلماتیک دهه های اخیر، بر این باور است كه بنیاد و اساس قدرتمند این مشاركت راهبردی، منجر به تقویت كشورهای آسیایی ـ آفریقایی و بعدها سایر مناطق در حال پیشرفت، در بسیاری از زمینه‌ها شد و امكان ایفای نقشی مهم در سطح بین‌الملل را برای این كشورها فراهم نمود؛ اما اكنون این وظیفه ما می‌باشد تا با در نظر گرفتن شرایط كنونی سیاست‌های جهانی، ارزشی عملی و دستوری به اصول باندونگ ببخشیم. بر این اساس، ما نیازمند تقویت روابط میان آسیا و آفریقا می‌باشیم كه نسبتاً از سرعت تحقق آن كاسته شده است.
جنبش عدم تعهد بر اهمیت بیانیه كنفرانس ۲۰۰۵ مشاركت راهبردی جدید آسیایی ـ آفریقایی نیز تأكید داشته و از جامعه بین‌الملل خواسته است تا مطابق با چارچوب‌های مشاركت راهبردی جدید، به عنوان یكی از معیارهای تعمیق مشاركت میان كشورهای در حال توسعه، علی‌الخصوص میان آسیا و آفریقا، همكاری‌ها را ارتقاء بخشد.
از صبر و حوصله شما سپاسگزارم.