مهمترین خبرهای سیاسی شنبه:اسناد پول های کثیف در دست وزیر کشور/نظر مصباحی مقدم درباره سروش

وزیر کشور گفت: اعتماد عمومی مردم در سال 1394با آسیب شناسی دستگاه های اجرایی تقویت می شود.

وزیر کشور گفت: همه اسناد و مدارکی که نشان دهنده ورود پول های کثیف در حوزه قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و بقیه روزنه ها در حوزه اقصادی است را آماده کرده ام تا در مجلس به نمایندگان با برخی مصداق ها ارایه دهم.

 عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در حاشیه نشست هفتاد و یکمین جلسه شورای اجتماعی کشور که نخستین جلسه در سال جاری است، در پاسخ به این سوال که آیا در مجلس حاضر خواهید شد تا درباره پول های کثیف پاسخ بدهید؟، اظهارداشت: من به عنوان وزیر کشور موظف هستم در مجلس حاضر شوم و توضیحات کامل را درباره پول های کثیف ارایه دهم.

وی با بیان این که قانون ضد پولشویی وجود دارد و با فعال کردن این قانون قادریم موضوع را مدیریت می کنیم، ادامه داد: بنده همه اسناد و مدارکی که نشان دهنده ورود این پول ها از قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و بقیه روزنه ها در حوزه اقتصادی است را آماده کرده ام تا در مجلس به نمایندگان با برخی مصداق ها ارایه دهم.

حذف پنج گروه یارانه بگیر واقعیت ندارد

سخنگوی دولت گفت: حذف پنج گروه یارانه بگیر، گمانه زنی رسانه ای است و واقعیت ندارد.  «محمدباقر نوبخت» روز سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره خبر برخی رسانه ها مبنی بر حذف پنج گروه یارانه بگیر اظهارداشت: روز گذشته برخی از رسانه ها این کشف جدید خود را رسانه ای کردند، احساس می کنم این داستان هیچ گاه فراموش نخواهد شد.

نوبخت با بیان این که در تبصره 21 قانون بودجه 94 چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مشخص شده است، افزود: شناخت خانوارها نیاز به دقت بیشتری داشت و پایگاه های اطلاعاتی ما کامل نیست. ما به حقوق شهروندی و آرامش خانوارها بسیار توجه داریم. وی افزود: در سال 93 هم بارها در این باره اطلاع رسانی کردم که در جریان آن هستید.

سخنگوی دولت ادامه داد: در سال 94 چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در تبصره 20 تبیین شد و در آن تصریح شد که اجرای این تبصره باید مطابق آیین نامه اجرایی مصوب دولت باشد.

مجلس از وزیر اقتصاد راضی شد

 

 جلسه علنی امروز مجلس سوال ملی بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد و سیدهادی حسینی نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نابسامانی‌های نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی که منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیر به تولیدکنندگان شده است، اعلام شد که در نهایت پس از صحبت‌های نمایندگان سوال‌کننده و پاسخ‌های وزیر اقتصاد، بهروز نعمتی که طرح سوال را برعهده داشت اعلام کرد اگر وزیر اقتصاد در همین تریبون قول دهد که برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند، اعلام می‌کنم که قانع شده‌ام و نیاز به رای‌گیری از مجلس نیست و سرانجام با وساطت حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت نماینده سوال‌کننده قانع شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این ۲ بار به دلیل قانع نشدن مجلس از پاسخ‌های وی در رابطه با مشکلات اقتصادی کارت زرد دریافت کرده بود که اگر امروز نیز مجلس سومین کارت را به وی ارائه می‌کرد، طرح استیضاح وی به صورت خودکار به جریان می‌افتاد.

در سوال نمایندگان اسدآباد و قائمشهر از وزیر اقتصاد آمده بود که دلیل فقدان راهبرد مشخص در زمینه نرخ سود بانکی و تسهیلات چیست؛ به گونه‌ای که وزارت اقتصاد هیچگونه راهبرد مشخصی در زمینه سود بانکی نداشته و بانک‌ها هر کدام به روش خود و شیوه‌های مختلف زمینه نابودی سرمایه‌های اندک مردم را فراهم می‌کنند و با جرایم مختلف که به افراد تعلق گرفته است، معضلات جدی برای مردم ایجاد کرده‌اند؛ این نمایندگان همچنین این سوال را طرح کرده بودند که دلیل اصلی اجرای تبصره ۱۶ قانون سال جاری و تبصره‌های ۲۸ و ۲۹ سنوات قبل چیست؟

دلیل انفعال بورس در مقابل شرکت‌های بخشی نیز دیگر سوال نمایندگان از وزیر اقتصاد بود که پس از توضیحات طیب‌نیا و قانع شدن مشروط نماینده سوال‌کننده، رای‌گیری از صحن مجلس برای اعلام قانع شدن یا قانع نشدن از پاسخ‌های وزیر منتفی شد.

سروش؛ سردمدار مخالفان تغییر در حوزه علوم انسانی

مصباحی‌مقدم استاد دانشگاه امام صادق و نماینده تهران در مجلس  با بیان اینکه گروهی در دانشگاه‌ها به مساله انقلاب فرهنگی نگاه سیاسی داشتند، افزود: عده‌ای می‌گفتند که انقلاب فرهنگی برای تسویه استادان بوده است البته تعدادی از استادان که در رژیم گذشته جزو اعوان آنها تلقی می‌شدند با مساله انقلاب فرهنگی کنار گذاشته شدند، اما این مساله را به یک مساله عمده و بزرگ تبدیل کردند و گفتند انقلاب فرهنگی برای تسویه حساب سیاسی بوده است. این موضوع حقیقت نداشت

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مدیران موثر کشور اقدام لازم را برای تحول فرهنگی در دانشگاه‌ها دنبال نمی‌کردند، ادامه داد: از سویی بخشی از اساتید دانشگاه‌ها که علوم را همان علومی می‌دانستند که در جهان رواج دارد مقاومت جدی در این زمینه داشتند. اینها خصوصا در زمینه علوم انسانی معتقد بودند که نیاز به تغییر ندارد. ما در اینجا با اندیشه‌های سروش روبرو بودیم. او اگرچه عضو ستاد فرهنگی بود و بعد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شد اما سردمدار مخالفان تغییر در حوزه علوم انسانی شد و عده‌ای هم طبعا به حمایت از او برخواستند و به صورت یک مانع بر سر راه همکاری استادان و اقبال آنها به بازنگری در مبانی حوزه علوم انسانی عمل کردند.

نظر روزنامه اصلاح طلب درباره اظهارات اخیر آیت الله مصباح

روزنامه اعتماد نوشت:با توجه به  اظهارات اخیر آيت‌الله مصباح‌يزدي به نظر مي‌رسد همه تلاشي كه چهره‌هايي مانند سيد رضا تقوي و سران حزب موتلفه براي وحدت با جبهه پايداري داشته‌اند بي‌ثمر بوده است.
بيت‌الغزل حرف‌ها و توصيه‌هاي آيت‌الله مصباح در ديدار با شاگردانش در جبهه پايداري همان راهي است كه اين گروه سياسي در انتخابات رياست‌جمهوري رفت؛ «رفتار مستقل در انتخابات مجلس دهم.»
با اين تفاسير اصولگرايان اگر بخواهند راه چاره‌اي براي باز كردن گره‌هاي كور افتاده بر كلاف در هم تنيده وحدت اصولگرايي بيابند ديگر نبايد چشم اميدي به عقب‌نشيني آيت‌الله مصباح از مواضع سابقش و كوتاه آمدن جبهه پايداري از رفتارهاي سياسي‌اش داشته باشند چرا كه نه آيت‌الله مصباح اهل عقب‌نشيني است و نه جبهه پايداري. حرف‌هاي اخير مصباح چيزي نبود جز، «نقش بر آب شدن نقشه وحدت اصولگرايان.»

ادعا درباره جاسوسی برای ایران

دادگاه اسرائیل یک ایرانی - بلژیکی را با ادعای جاسوسی از اسرائیل برای تهران به 7 سال زندان محکوم کرد.جلسات دادگاه در شهر اللد در نزدیکی تل آویو برگزار شد.

علی منصوری متولد ایران است و در سال 2002 پس از ازدواج، توانست ملیت بلژیکی به دست آورد. او در روز 11 سپتامبر 2013 در فرودگاه بن گوریون تل آویو دستگیر شد.

وی به هنگام دستگیری عکس هایی از ساختمان سفارت آمریکا در تل آویو و دیگر سازمان های اسرائیل به همراه داشت.

"افیگیدور ویلدمن" وکیل منصوری گفت که قصد ندارد به حکم محکومیتش اعتراض کند.وی افزود: ما به دادگاه گفتیم که متهم، امنیت اسرائیل را به خطر نیانداخته است.
دادگاه اسرائیلی مدعی شده بود که منصوری سه مرتبه به اسرائیل سفر کرده و از سال 2012 به سود ایران فعالیت می کرد.

 

/212  17

 

کد N798339