برومندی به ایسنا خبر داد:

مجلس به دنبال تصویب قانون هوای پاک در سال 94 است

محیط زیست,آلودگی هوا,ريزگرد,آب و هوا

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس و هیات رییسه به دنبال تصویب قانون هوای پاک و لایحه خاک در سال 94 در مجلس هستند.

محمدمهدی برومندی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به جلسه روز سه‌شنبه بعدازظهر کمیسیون کشاورزی اظهار کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره مسائل زیست محیطی،‌ مقابله با پدیده ریزگردها و مشکلاتی که در این زمینه در کشور بوجود آمده ، از آن‌جا که کمیسیون کشاورزی مجلس، کمیسیون بررسی تخصصی این مسائل است در پی بررسی این موضوع برآمده است.

وی ادامه داد: در همین راستا امروز از مقامات مسئول از رییس سازمان محیط زیست ،‌ رییس سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع و همچنین رییس امور اراضی کشور خواستیم تا در جلسه کمیسیون کشاورزی حاضر شده و در خصوص عملکرد خود در سال 93 و برنامه‌های سال 94 گزارشی ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: استنباط ما از توضیحات آن‌ها این است که دولت تلاش می‌کند منویات رهبری را درخصوص این مشکلات کشور حل و فصل کند که در همین راستا طبق گزارش ارائه شده 4 پالایشگاه کشور در حال حاضر برای بهبود وضعیت هوا، بنزین یورو 4 تولید می‌کنند همچنین آلودگی گازوئیل کاهش پیدا کرده و به استانداردها نزدیک‌تر شده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: همچنین 350 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده که در مجموع در سال 93 در مقایسه با سال 92 ، 44 روز هوای پاک بیشتر داشتیم.

وی همچنین از اقدامات انجام شده برای مقابله با پدیده ریزگردها نیز گفت: طبق توضیحات ارائه شده، دولت تعاملاتی با عراق برای مقابله با این پدیده انجام داده است و به دلیل ناامنی در این کشور، روند فعالیت‌ها به کندی پیش می‌رود. عربستان نیز مخالف جلوگیری از پدیده ریزگردهاست و همکاری خوبی ندارد.

وی اظهار کرد: مسئولین حاضر در کمیسیون ادعا کردند که دولت اقدامات عملیاتی برای مقابله با گرد و غبار در 6 ماه اول سال به خصوص در استان خوزستان خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N798288