خشم چین و کره جنوبی از اقدام نخست وزیر ژاپن

نخست‌وزیر ژاپن با فرستادن پیشکش به یک معبد مناقشه‌برانگیز که محل دفن جنایتکاران ژاپنی در جنگ جهانی دوم است، واکنش تند چین و کره جنوبی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ این در حالی است که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفته است شاید در مقام رهبر این کشور اقدام به تکرار عذرخواهی رسمی توکیو از بابت جنایت‌هایش در زمان جنگ جهانی دوم نکند.

نخست‌وزیر ژاپن امروز (سه‌شنبه) در یک اقدام نمادین هدیه‌ای را پیش‌کش معبد مناقشه‌برانگیز "یاسوکونی" که محل دفن کشتگان ژاپنی در جنگ جهانی دوم از جمله چهارده جنایتکار جنگی بدنام است، کرد.

این اقدام شینزو آبه در پیش‌کش یک درخت "ساکاکی" که در آیین ژاپنی شینتو مقدس به شمار می‌رود، به معبد یاسوکونی در عین حال نشان می‌دهد که او قصد ندارد در فستیوال بهاری سه روزه ژاپن که از امروز آغاز شده، از معبد یاسوکونی بازدید کند.

با این حال پکن و سئول که این معبد را نماد عدم ندامت ژاپن از بابت جنایت‌هایش در زمان جنگ جهانی دوم می‌دانند، از پیش‌کش این هدیه توسط شینزو آبه خشمگین شدند.

این در حالی است که دو کشور شدیدا بیانیه شینزو آبه که قرار است به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم قرائت شود را دنبال می‌کنند. ناظران منتظرند ببینند آیا شینزو آبه مستقیما به تجاوزگری و حکومت استعماری کشورش در زمان جنگ جهانی دوم اشاره کرده و آیا همچون نخست‌وزیران سابق ژاپن که در پنجاهمین و شصتمین سالگردهای پایان جنگ جهانی دوم از بابت این جنایات عذرخواهی و اظهار ندامت کردند، او نیز در هفتادمین سالگرد این واقعه عذرخواهی خواهد کرد یا خیر.

نوه کووانگ ایل، سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی در واکنش به این اقدام گفت: در ژاپن جنایتکاران جنگی همچون افرادی خداگونه در معبد مناقشه‌برانگیزی در توکیو پرستش می‌شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی به خبرنگاران در سئول گفت: رهبران سیاسی ژاپن باید بدانند ادای احترام به چنین معبدی نشان‌دهنده انکار اصل اساسی که موجب بازگشت ژاپن به جامعه بین‌الملل پس از جنگ جهانی دوم شد، است.

از طرف دیگر هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز به شینزو آبه از بابت اهمیت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم هشدار داد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد: رهبر ژاپن باید اقداماتی ملموس به منظور حفظ تعهد کشورش به بررسی و اندیشه درباره تاریخ تجاوزگری‌ها و همچنین مدیریت مناسب مسائل مربوطه انجام دهد و بتواند اعتماد همسایگان و جامعه بین‌الملل را کسب کند.

نخست‌وزیر ژاپن در مصاحبه‌ای تلویزیونی اواخر روز دوشنبه از احتمال عدم تکرار عذرخواهی ژاپن از بابت جنایات جنگ جهانی دوم در مراسم هفتادمین سالگرد پایان این جنگ جهانی خبر داد.

نخست وزیر ژاپن قرار است اواخر امروز به منظور شرکت در کنفرانس آفریقا - آسیا به اندونزی سفر کند. وی اواخر ماه جاری میلادی نیز به آمریکا سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N798283