تظاهرات در آمریکا علیه پیمان مشارکت ترانس- پاسیفیک

فعالان اتحادیه‌های تجاری و همچنین تعداد زیادی از قانونگذاران دموکرات در شهر واشنگتن علیه معاهده تجارت آزاد در منطقه پاسیفیک موسوم به پیمان مشارکت ترانس – پاسیفیک که به گفته آنها به ضرر کارگران آمریکایی و اقتصاد این کشور خواهد بود، تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، روز دوشنبه فعالان عدالت اجتماعی از بیش از 30 ایالت آمریکا در مرکز شهر واشنگتن دی سی علیه پیمان مشارکت ترانس-پاسیفیک تظاهرات کردند.

در جریان این تظاهرات آنها شعار دادند: "این ریاکاری است". آنها همچنین علامت هایی در دست داشتند که رویشان نوشته شده بود: "پیمان ترانس – پاسیفیک را کنار بگذارید: بر سر آینده ما تجارت نکنید". این فعالان از کنگره آمریکا خواستند تا علیه طرح واگذاری اختیارات جدید به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به منظور تسریع فرآیند انعقاد این پیمان رای دهند.

حامیان پیمان مشارکت ترانس – پاسیفیک می گویند این پیمان که بزرگترین پیمان تجاری آمریکا از زمان انعقاد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی در سال 1994 است، موجب باز شدن بازارهای آسیا به صادرات اجناس آمریکایی خواهد شد. منتقدان این پیمان نیز می گوین، نویسندگان آن لابی‌گران سرمایه دار هستند که تنها به سود و منفعت خود می‌اندیشند و می خواهند کارگران و مالیات‌دهندگان بار همه هزینه ها را بر دوش بکشند.

سناتور برنی ساندرز، قانونگذار مستقل ایالت ورمونت که سخنران مهم تظاهرات روز دوشنبه بود، گفت:‌این احمقانه است که یک توافق تجاری با این چنین تبعات گزافی از یک چنین شفافیت کمی برخوردار باشد.

وی همچنین هشدار داد: پیمان مشارکت ترانس- پاسیفیک به شرکت‌های خارجی این حق را خواهد داد تا در دادگاه‌های ویژه، قوانین آمریکا را به چالش بکشند و این باعث به خطر افتادن بهداشت عمومی و طرح های زیست محیطی خواهد شد.

تظاهرات روز دوشنبه بخشی از طرح اعتراضات یک هفته‌ای اتحادیه تجاری AFL-CIO در آمریکا به منظور اعلام مخالفت با یک طرح پیشنهادی است که در صورت تصویب به کاخ سفید اجازه خواهدداد درباره پیمان مشارکت ترانس - پاسیفیک بدون آنکه به قانونگذاران برای اصلاح این پیمان فرصت دهد، مذاکره کند.

انتهای پیام

کد N798243