گاردین گزارش داد

ناتوانی البغدادی در هدایت داعش بر اثر شدت جراحات وارده

سیاسی

ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش به دلیل جراحت های وارده دیگر قادر به هدایت این گروه نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه خبری گاردین امروز سه شنبه در گزارشی اختصاصی اعلام کرد ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش به دلیل جراحت های وارده در حمله هوایی دیگر قادر به هدایت این گروه نیست.

منابع خبری عراقی از جراحت های شدید البغدادی در حمله هوایی به اصطلاح ائتلاف آمریکایی ضد داعش  در ماه مارس در غرب عراق خبر دادند. این منابع گفته اند که جراحت های شدید او به گونه ای است که علیرغم بهبودی اندک، وی هنوز نمی تواند کنترل مؤثر سازمان تحت امر خود را به دست گیرد.

شدت جراحت های اولیه او به اندازه ای بود که پیش بینی اولیه از مرگ وی باعث شد تا جلسه فوق العاده سران داعش برای معرفی سرکرده جدید تشکیل شود.

هاشم الهاشمی، از مقامات عراقی و مشاور در امور داعش در این باره به گاردین گفت: البغدادی در ۱۸ ماه مارس سال جاری در منطقه بیجی با گروه همراه خود مجروح شده است.

یک منابع آگاه از داعش اظهار داشت از زمان مجروح شدن او، شورای فرماندهی داعش نقش مهمی را در اتخاذ تصمیم های مهم این گروه بر عهده گرفته است.

البغدادی پیشتر نیز در ۱۴ دسامبر مجروح شده بود.

به گزارش گاردین البغدادی بیشتر عمر خود را در منطقه بیجی حدود ۲۰۰ مایلی غرب موصول که پایگاه اصلی داعش محسوب می شود گذرانده است. یک منابع نزدیک به این گروه تروریستی علت این امر را فقدان کنترل این منطقه توسط آمریکا دانسته و می افزاید: آمریکا از سال ۲۰۰۳ و از ابتدای تهاجم نظامی خود به عراق به ندرت در این منطقه حضور داشته است.