امیر عبدالهیان در دیدار با فرستاده سوئد در امور سوریه:

باید مرزهای سوریه برای جلوگیری از ورود اسلحه کنترل شود

سیاسی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: باید مرزهای سوریه با سایر کشورهای همسایه برای جلوگیری از ورود اسلحه و مهمات برای گروه های درگیر در سوریه کنترل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبون فرستاده ویژه وزارت امور خارجه سوئد در امور سوریه که به تهران سفر کرده است امروز سه شنبه با حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای  وزارت امور خارجه دیدار و پیرامون تحولات سوریه گفتگو کرد.

فرستاده ویژه سوئد در امور سوریه نقش جمهوری اسلامی ایران در حل مساله سوریه را مهم برشمرد و تاکید کرد: از هر طرحی که به حل مشکل سوریه کمک کند حمایت می کنیم.

وی از آمادگی کشورش برای همکاری با سازمان ملل و فرستاده ویژه دبیر کل در امور سوریه خبر داد و اعلام کرد: باید زمینه لازم برای مذاکره بین طرفین درگیر  فراهم شود.

فرستاده ویژه سوئد ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های ایران و نقش کشورمان در ایجاد ثبات در منطقه اعلام  کرد: سوئد از اول بحران سوریه به عنوان یکی از کمک کنندگان اصلی به این کشور بوده و در تمامی کنفرانس های بین المللی و منطقه ای درباره سوریه مشارکت فعالانه ای داشته است و همکاری با سازمان ملل و مجامع بین المللی را بهترین راه برای حل بحران سوریه می داند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند در خصوص حفظ آرامش و ارسال کمک به پناهندگان سوریه  مشارکت خوب و فعالانه ای داشته باشد.

امیر عبداللهیان در این دیدار ضمن قدردانی از کمک های انسان دوستانه دولت سوئد به آوارگان سوری، مذاکره و گفتگو را تنها راه حل بحران سوریه اعلام کرد و اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف لازم است مرزهای این کشور با سایر کشورهای همسایه برای جلوگیری از ورود اسلحه و مهمات برای گروه های درگیر در سوریه کنترل شود.

امیرعبداللهیان سیاست کلی ایران در قبال تحولات سوریه ، عراق و یمن را تاکید بر حفظ تمامیت ارضی، ثبات، امنیت و توفیق مردم سالاری دانست و بار دیگر تاکید کرد: برای آینده سیاسی سوریه تنها مردم این کشور باید تصمیم گیری کنند. معاون وزیرامورخارجه کشورمان تلاش برای ایجاد زمینه برای بازگشت هر چه زودتر آوارگان سوریه به موطن خود را ضروری دانست.